Studia Podyplomowe – Zastosowanie Chemii w Ochronie Środowiska. Kurs chromatograficzny

STUDIA PODYPLOMOWE
NA WYDZIALE CHEMII UW

ZASTOSOWANIE CHEMII W OCHRONIE ŚRODOWISKA.
KURS CHROMATOGRAFICZNY

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy stosują lub zamierzają stosować w swojej pracy techniki chromatograficzne.

Studia Podyplomowe działają nieprzerwanie od 1990 roku.

Naszym celem jest zapoznanie Słuchaczy z analitycznymi technikami chromatograficznymi (chromatografia gazowa i cieczowa). Podczas wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych uczymy oznaczania śladów związków organicznych w powietrzu, wodzie i glebie, nie ograniczając się przy tym do problemów związanych tylko z zanieczyszczeniem środowiska.

Oferta Studiów obejmuje 166 godzin wykładów i ćwiczeń praktycznych, realizowanych podczas 10. zjazdów weekendowych (sobota-niedziela).
Studia rozpoczynają się w październiku, a kończą w maju.

Plan zajęć zostanie podany po 15 września 2023 r.

Zachęcamy do zapoznania się z wykazem zajęć, proponowanych w ramach Studiów.

Rekrutacja na nasze Studia odbywa się poprzez system IRK (irk.oferta.uw.edu.pl).

Wysokość opłaty rekrutacyjnej na studia podyplomowe prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim wynosi 85 złotych. (zgodnie z postanowieniem nr 12 Rektora UW z dn. 29 października 2021 r. w sprawie wysokości opłaty rekrutacyjnej na studia podyplomowe)

Wszelkich dodatkowych informacji udzielają także:

Prof. dr hab. Tomasz Gierczak (kierownik Studium)
al. Żwirki i Wigury 101, 02-089 Warszawa
e-mail: gierczak@chem.uw.edu.pl

Dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.
ul. Pasteura 1, 02-093 Warszawa (główny budynek Wydziału Chemii UW)
e-mail: mbiesaga@chem.uw.edu.pl

LISTA WYKŁADÓW I ĆWICZEŃ

Wykłady (1 godz. = 45 min.)
1GC – Chromatografia gazowa prof. dr hab. Tomasz Gierczak 10 godzin
2GC/MS – Chromatografia gazowa z detekcją metodą spektrometrii mas prof. dr hab. Tomasz Gierczak 2 godziny
3LC – Chromatografia cieczowa dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz. 10 godzin
4IC – Chromatografia jonowa dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz. 1 godzina
5UPLC - UPLCdr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.1 godzina
6LC/MS – Chromatografia cieczowa z detekcją metodą spektrometrii mas dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.2 godziny
7CH – Chemometria prof. dr hab. Zbigniew Stojek 4 godziny
8PP – Pobór i przygotowanie próbek mgr Jarosław Bartulewicz 10 godzin
9S – Seminarium obliczeniowe (ćwiczenia rachunkowe)prof. dr hab. Tomasz Gierczak / dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.30 godzin
10PASzN – Źródła błędów i praktyczne aspekty szacowania niepewności wynikówmgr Jarosław Bartulewicz6 godzin

(1 godz. = 45 minut)

Ćwiczenia laboratoryjne
1Kapilarna chromatografia gazowa – podstawy prof. dr hab. Tomasz Gierczak
2Kapilarna chromatografia gazowa; analiza jakościowa na podstawie indeksów retencji prof. dr hab. Tomasz Gierczak
3Kapilarna chromatografia gazowa, polarność fazy ciekłejprof. dr hab. Tomasz Gierczak
4Oznaczanie węglowodorów aromatycznych w wodzie metodą ekstrakcji (wzorzec wewnętrzny) prof. dr hab. Tomasz Gierczak
5Chromatografia cieczowa. Wpływ stężenia rozpuszczalnika organicznego na retencję dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.
6Oznaczanie związków polifenolowych metodą LC/MS dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.
7Identyfikacja barwników naturalnych w tkaninach zabytkowychdr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.
8UPLC (Ultrasprawna/ultraszybka chromatografia cieczowa)dr hab. Magdalena Biesaga, prof. ucz.
9Chromatografia gazowa we współpracy ze spektrometrią mas dr Bartłomiej Witkowski
10Mikroekstrakcja do fazy stałej (SPME) we współpracy z chromatografią gazową połączoną ze spektrometrią mas (GC/MS) dr Bartłomiej Witkowski
11Analiza warstwy nadpowierzchniowej (head space) we współpracy z chromatografią gazową połączoną ze spektrometrią mas (GC/MS)dr Bartłomiej Witkowski
12Wykorzystanie stabilnych izotopów w analizie GC/MS, metoda rozcieńczeń izotopowych i interpretacja widm mas dr Bartłomiej Witkowski
13Chromatografia cieczowa. Wpływ pH na retencję dr hab. Ewa Poboży, prof. ucz.
14Oznaczanie związków fenolowych metodą HPLC z wykorzystaniem ekstrakcji do fazy stałej (SPE) dr hab. Ewa Poboży, prof. ucz.
15Chromatografia jonowa dr hab. Ewa Poboży, prof. ucz.
16Oznaczanie indeksu oleju mineralnego w wodziemgr Jarosław Bartulewicz
17Analiza lotnych zanieczyszczeń powietrza metodą ekstrakcji mgr Jarosław Bartulewicz
18Sterowanie jakością badań (wykład i ćwiczenia) dr hab. Wojciech Hyk, prof. ucz.