Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykłady z ciekawej chemii

Zapraszamy na wykłady z ciekawej chemii dla uczniów szkół średnich.

W semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024 spotkania te będą się odbywały w formie zdalnej.

Kontakt: dr Katarzyna Kińska (kkinska@chem.uw.edu.pl)


W dniu 25 kwietnia 2024 r. (czwartek) o godz. 15.30 prof. dr hab. Robert Szoszkiewicz wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Po co i dlaczego można rozciągać i manipulować za pomocą siły mechanicznej pojedyncze cząsteczki białek i peptydów?”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/nnb-ygro-hmm

W trakcie wykładu przybliżę nieco tematykę użycia mikroskopii sił atomowych do manipulacji i rozciągania pojedynczych cząsteczek białek i peptydów. Badania te stanowią jedną z tematyk rozwijanych w mojej grupie badawczej i mają szerokie zastosowanie do zrozumienia efektów działania sił na pojedyncze cząsteczki biologiczne jak i dla zrozumienia jaką strukturę przestrzenną (z angielskiego, tzw. „fold”) przyjmuje dana cząsteczka w określonych warunkach roztworu określonych np. pH, czy siłę jonową roztworu. Opowiem dlaczego takie badania są ważne dla zrozumienia wybranych procesów fizjologicznych (np. mechanizmów komunikacji między komórkami) jak i dla zrozumienia efektów działania różnych środowisk na peptydy i np. związany z tym mechanizm transportu leków przez te peptydy w organizmach żywych.