Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Narzędzia do Otwartej Nauki

Zespół z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przewodniczył pracom w projekcie TRAIN4EU+, których rezultatem jest zestaw narzędzi wspierających i promujących praktyki oraz inicjatywy Otwartej Nauki (Open Science).

Projekt TRAIN4EU+ (Transforming ReseArch & INnovation agendas and support in 4EU), finansowany z grantu programu Horyzont 2020, to przedsięwzięcie pozwalające na opracowanie i wdrożenie długoterminowych strategii dotyczących badań i innowacji na uniwersytetach członkowskich Sojuszu 4EU+. Dzięki niemu rozwijane są działania wzmacniające instytucjonalne instrumenty wsparcia dla badań naukowych i innowacji, w tym wdrażania i promocji Otwartej Nauki.

Zespół Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie był liderem piątego pakietu prac w projekcie TRAIN4U+. Przeprowadził analizę najlepszych praktyk z zakresu Otwartej Nauki na uniwersytetach Sojuszu 4EU+. Jednym z wyników prac było stworzenie zestawu narzędzi (toolkit). Zestawienie składa się z czterech części:

  • opisu profili stanowisk dla nowych ról związanych z danymi na uczelniach – określone zostały wymagane umiejętności i kompetencje dla siedmiu specjalistów ds. zarządzania danymi badawczymi (RDM);
  • szkolenia z zakresu wsparcia otwartych danych – w tej części zawarte zostały sugerowane tematy do wykorzystania w czterech sesjach szkoleniowych;
  • szkolenia dotyczącego publikowania w otwartym dostępie;
  • nauki obywatelskiej.

Narzędziownik jest dostępny na stronie 4EU+ jako interaktywna wizualizacja.

 

Źródło: www.uw.edu.pl