Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 15.02.2024

W dniu 15 lutego 2024 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr Katarzyna Hubkowska-Kosińska wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Co kryje M w ładowalnych bateriach Ni-MH? O wodorze, wodorkach i bateriach niklowo-wodorkowych”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/dsw-pivp-fqc

Ciągły wzrost zapotrzebowania na energię w dynamicznie rozwijającym się świecie sprawia, że konieczne staje się poszukiwanie nowych jej źródeł. Idea wykorzystania wodoru, rozpatrywanego coraz częściej jako uniwersalny, wysokoenergetyczny i czysty nośnik energii, napotyka na szereg trudności. Istotną przeszkodę w powszechnym wykorzystaniu wodoru stanowi zagrożenie wybuchem, związane z jego przechowywaniem w stanie ciekłym lub gazowym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się magazynowanie wodoru w postaci wodorków. Wodorki metali stanowią materiały anodowe w ładowalnych ogniwach niklowo-wodorkowych (Ni-MH). Mimo, że obecnie stosowane baterie Ni-MH znacznie ustępują niektórymi parametrami pracy bateriom litowo-jonowym (Li-ion) nadal są szeroko stosowane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Podczas wykładu zostaną omówione m.in. podstawy działania baterii Ni-MH, stosowane materiały anodowe, zastosowania oraz aktualne trendy w badaniach naukowych dotyczących omawianych baterii.