Słowo Roku 2023

Rozpoczęło się głosowanie na najważniejsze słowo bieżącego roku. Wyboru słowa, najlepiej charakteryzującego ostatnie dwanaście miesięcy, można dokonać przez formularz internetowy. Głosowanie jest otwarte do 31 grudnia. Równolegle z internautami wyboru słowa roku dokona także kapituła plebiscytu.

Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich dwunastu miesięcy jest organizowany przez Uniwersytet Warszawski po raz trzynasty. Głos w internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 można oddać do 31 grudnia, do godz. 23.59. Ogłoszenie wyników odbędzie się 4 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online.

Wśród tegorocznych propozycji znajdują się m.in.: granatnikinflacjapatodeweloperkasztuczna inteligencja (Al), zboże.

Głosowanie

Uczestnicy plebiscytu mogą oddać swój głos na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji jedno- lub dwuwyrazowej. Jak informują organizatorzy, słowo niekoniecznie musi być najnowsze, najczęstsze, najbardziej optymistyczne czy pesymistyczne, tylko najważniejsze. Zgodnie z regulaminem konkursu nie będą uwzględniane wyrazy wulgarne, obraźliwe, charakterystyczne dla mowy nienawiści, a także nazwy własne, nazwy miejscowości i organizacji.

Uczestnicy plebiscytu mogą wybrać jedno z dwudziestu proponowanych słów i wyrażeń.

Równolegle z głosowaniem internetowym słowo roku wybierze ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego.

Głosowanie odbywa się poprzez formularz na stronie sloworoku.uw.edu.pl >>

Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została wojna, słowem roku 2021 – szczepienie, a 2020 – koronawirus.

Znane jest już pierwsze słowo roku 2023 dla języka angielskiego. Leksykografowie wydawnictwa Collins Cambridge wybrali AI (Artifcial Intelligence), z Cambridge – hallucinate, także w kontekście sztucznej inteligencji.

Ogłoszenie wyników plebiscytu na Słowo Roku 2023 odbędzie się 4 stycznia o godz. 11.00 w formie online podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Link do transmisji >>

Źródło: www.uw.edu.pl