55. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna – wielki sukces polskiej reprezentacji

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna, w której wzięło udział 348 uczniów z 89 krajów świata, odbyła się w tym roku w Zurychu, w dniach 16-24 lipca. Zawodnikom towarzyszyli opiekunowie z poszczególnych krajów, którzy jako członkowie Międzynarodowego Jury decydowali o finalnej wersji zadań konkursowych, tłumaczyli je na języki narodowe i współpracowali z organizatorami IChO w ocenie prac uczniów. Zawody obejmowały część laboratoryjną (3 zadania) i część teoretyczną (10 zadań). Głównym organizatorem 55. IChO była znakomita uczelnia – Federalna Politechnika w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule,  ETH).

Z satysfakcją informujemy, że wszyscy polscy zawodnicy zdobyli medale:

Michał Lipiec, uczeń trzeciej klasy V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, przygotowany przez dr. Wojciecha Przybylskiego – medal złoty

Piotr Olbryś, uczeń trzeciej klasy XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, przygotowany przez mgr inż. Agnieszkę Kuś i mgr. Jakuba Narodowca – medal srebrny,

Szymon Różański, uczeń czwartej klasy Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, przygotowany przez mgr Małgorzatę Augustynowicz-Kłyszewską i dr. Andrzeja Wolana – medal srebrny,

Mikołaj Warda, uczeń trzeciej klasy XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, przygotowany przez mgr inż. Agnieszkę Kuś i mgr. Jakuba Narodowca i – medal brązowy.

Zawodnikom towarzyszyli pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Marek Orlik i prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik (przewodniczący i wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej). Należy podkreślić, iż w czerwcu br. dla zawodników został przeprowadzony kurs przygotowawczy, na którym zajęcia prowadzili pracownicy Wydziału Chemii UW, Wydziału Fizyki UW oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Warto dodać, że laureat złotego medalu, Michał Lipiec, zajął w klasyfikacji indywidualnej 6. miejsce dodając ten ogromny osobisty sukces do zdobytego wcześniej w lipcu br. brązowego medalu na 64. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej i srebrnego medalu na 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. W ubiegłych latach Michał Lipiec zdobył także brązowy medal na 52. IChO, srebrny medal na 53. IChO oraz złoty medal na 54.IChO – przeprowadzonych zdalnie.

Fot. Polska reprezentacja na 55. IChO: od lewej – prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik, Michał Lipiec (złoty medal), Szymon Różański (srebrny medal), Mikołaj Warda (brązowy medal), Piotr Olbryś (srebrny medal), prof. dr hab. Marek Orlik.

Serdecznie gratulujemy naszym medalistom!

Komitet Główny Olimpiady Chemicznej