Wspomnienie dr. Janusza Gawłowskiego [*]

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Pana dr. Janusza Gawłowskiego

Byłego wieloletniego pracownika Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego,
byłego członka Rady Wydziału, współautora wielu Polskich Norm w zakresie ochrony środowiska, wspaniałego człowieka.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dziekan, Rada Wydziału i społeczność akademicka
Wydziału Chemii
Uniwersytetu Warszawskiego

W dniu 9 marca 2023 roku zmarł dr Janusz Gawłowski, długoletni pracownik Pracowni Radiochemii i Chemii Radiacyjnej Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Janusz był prekursorem badań w dziedzinie chemii radiacyjnej oraz fotochemii gazów w Polsce. Opublikował na ten temat kilkadziesiąt prac w renomowanych czasopismach naukowych. Pracę doktorską „Radioliza etylenu sensybilizowana gazami szlachetnymi” obronił w 1971 roku pod kierunkiem profesora Sobkowskiego. W latach dziewięćdziesiątych, porzucił chemię radiacyjną i fotochemię, i zajął się nową tematyką, w tym czasie w Polsce bardzo mało znaną, analizą śladowych ilości zanieczyszczeń atmosfery metodą chromatografii gazowej ze szczególnym uwzględnieniem jej połączenia ze spektrometrią mas. Działalność Janusza nie ograniczała się tylko do pracy naukowej. Był bardzo mocno zaangażowany w pracę dydaktyczną ze studentami; nawet po przejściu na emeryturę prowadził zajęcia na Wydziale. Potrafił zarazić młodych ludzi do zainteresowania chemią, którą sam zajmował się z pasją i oddaniem. Janusz był osobą silnie prospołeczną. Był chętnie powoływany do różnych ciał kolegialnych uczelni. W czasie Solidarności opowiedział się po stronie wolności i demokracji wbrew dyktaturze komunistycznej.

Tomasz Gierczak, Jerzy Sobkowski, Włodzimierz Makulski