Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Umowa między UW i Polskimi Elektrowniami Jądrowymi

– Bezpieczna dla środowiska energia to albo energia ze źródeł odnawialnych albo energia jądrowa. Aby zbudować w Polsce sektor energetyki jądrowej potrzebni są ludzie o solidnym wykształceniu – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak. 2 marca Uniwersytet Warszawski i spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę o współpracy w zakresie kształcenia kadr dla energetyki jądrowej w Polsce.

W związku z przygotowaniami do procesu rozpoczęcia budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej wzrasta zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Celem umowy podpisanej między UW i spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) jest rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej w Polsce. Umowa pozwoli studentom i absolwentom, którzy chcą związać swoje życie zawodowe z branżą jądrową, na zdobywanie wiedzy z tego zakresu oraz rozwijanie praktycznych umiejętności.

Podczas podpisania porozumienia Uniwersytet Warszawski był reprezentowany przez rektora UW, prof. Alojzego Z. Nowaka. Przedstawicielami spółki Polskie Elektrownie Jądrowe byli: Tomasz Stępień, Prezes Zarządu PEJ oraz wiceprezes spółki dr Łukasz Młynarkiewicz.

Rozwijający się sektor gospodarki

– Współpraca nawiązana między Uniwersytetem Warszawskim a spółką Polskie Elektrownie Jądrowe niezwykle mnie cieszy. Bezpieczna dla środowiska energia to albo energia ze źródeł odnawialnych albo energia jądrowa. Aby zbudować w Polsce sektor energetyki jądrowej potrzebni są ludzie o solidnym wykształceniu – to wykształcenie może zapewnić Uniwersytet Warszawski, a w szczególności Wydział Fizyki UW – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Rektor podkreślił, że współpraca biznesu z nauką jest kluczowa dla gospodarki: – Dobrze, że biznes chce mieć wpływ na kształcenie młodzieży, specjalistów, którzy potem znajdą zatrudnienie np. w powstających elektrowniach jądrowych. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać i oprócz wspólnie prowadzonej dydaktyki będziemy przy państwa wsparciu realizować także projekty badawcze.

Tomasz Stępień, prezes PEJ, zwrócił uwagę że rozwój przemysłu jądrowego może być szansą dla szkół wyższych: – W najbliższych latach przemysł jądrowy będzie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jest to niepowtarzalna szansa dla naszej spółki oraz polskich uczelni takich jak Uniwersytet Warszawski, aby wspólnie budować nowe pokolenie profesjonalistów w tej dziedzinie – podkreślił.

Studia podyplomowe z energetyki jądrowej

Zgodnie z podpisaną umową spółka PEJ przygotuje rekomendacje w zakresie treści nauczania. Dzięki temu, przyszli studenci i absolwenci kierunków związanych z energetyką jądrową mają uzyskać wiedzę i umiejętności pożądane w tym sektorze. Jednocześnie realizowane przez inwestora programy stażowe oraz konsultacje z ekspertami ułatwią studentom rozpoczęcie pracy w branży energetyki jądrowej.

Uniwersytet Warszawski będzie szkolić kadry w zakresie energetyki jądrowej w ramach studiów podyplomowych. Inwestor zobowiązał się do przygotowania i przeprowadzania przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych.

Fizyka, chemia i energetyka jądrowa na UW

– Uniwersytet Warszawski, a w szczególności Wydział Fizyki i Wydział Chemii mają ponad dziesięcioletnie doświadczenie w kształceniu kadr dla przemysłu jądrowego. Najpierw otwarty został kierunek energetyka i chemia jądrowa, prowadzony wspólnie przez obie jednostki, a obecnie organizowane są specjalność fizyka reaktorów jądrowych na kierunku fizyka oraz kierunek chemia jądrowa i radiofarmaceutyki. Kształcenie opiera się na światowej rangi badaniach naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim, których wyniki publikowane są m.in. w “Nature”, oraz globalnej sieci współpracy dydaktycznej z partnerami z Korei Południowej i Francji – powiedział prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW.

– Podpisanie umowy z PEJ świadczy o tym, że kształcąc studentów uczelnia wsłuchuje się w głos partnerów ze środowiska gospodarczego, a partnerzy ufają uczelni. Studia na UW w zakresie nauk ścisłych służą nie tylko zdobywaniu wiedzy i umiejętności, ale także otwierają umysły studentów, tak by byli w stanie znajdywać nowe rozwiązania w niestandardowych sytuacjach. Dlatego nasi absolwenci są dobrze przygotowani do działania w wymagającym sektorze jądrowym – dodał dr hab. Krzysztof Turzyński, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW.

Umowa zawarta ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jest kolejnym porozumieniem podpisanym przez Uniwersytet Warszawski, mającym na celu rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej. UW od niemal trzech lat współpracuje z KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) – uczelnią techniczną, związaną z największym południowokoreańskim zakładem energetycznym Kepco. Studenci UW biorą udział w programach wymiany z koreańską uczelnią oraz w szkołach letnich organizowanych we współpracy z koreańskim Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii (MOTE).

W 2022 roku UW zawarł także porozumienie o współpracy dotyczące kształcenia studentów z francuskim Międzynarodowym Instytutem Energii Jądrowej. IMEA ma wspierać uczelnię w tworzeniu specjalistycznych kursów z dziedziny energetyki jądrowej, programów podwójnego dyplomu i wymian z francuskimi uniwersytetami oraz uczelniami technicznymi.

 

Źródło: www.uw.edu.pl