Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Laureaci konkursu sieci M-ERA.NET 3

Zespół z Pracowni Technologii Organicznych Materiałów Funkcjonalnych pod kierunkiem prof. Grzegorza Litwinienko będzie realizował projekt „Senolytic nanoplatform to target and eliminate skin cancer Zombie cells” (akronim projektu: Nano4Zombie). 

Zespół z UW jest częścią konsorcjum utworzonego przez grupy badawcze z Hiszpanii (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, Universidad de Zaragoza), Łotwy (Biomedical Research and Study Centry) oraz dwie grupy z Polski: Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Warszawski.

Projekt uzyskał finansowanie w wysokości 1.135.474 €, a agendą prowadzącą konkurs jest sieć M-ERA.NET obejmująca 49 organizacji z 35 krajów, w tym NCN i NCBiR. W konkursie M-ERA.NET 3 Call 2022 złożonych zostało 289 wniosków badawczych. Finansowanie w wysokości 43,7 mln euro otrzymało 46 projektów.

Informacja o projekcie:

Podczas terapii nowotworowych pewna część komórek przedwcześnie się starzeje, lecz nie obumierają one i nie są usuwane apoptotycznie. Obecność takich komórek, nazywanych zombie cells, stanowi zagrożenie, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo wznowy i powstawania kolejnych nowotworów. Celem projektu jest stworzenie nanoplatformy, w której substancje czynne o działaniu senolitycznym będą uwalniane pod wpływem hipertermii magnetycznej, eliminując komórki raka skóry.