Wystawa „MagicznyBotaniczny”

Jesienią i zimą Ogród Botaniczny UW rozbłyśnie tysiącami świateł. 11 listopada po raz drugi otwarta zostanie tu wystawa inspirowana światem roślin i zwierząt. Choć główną rolę odgrywać będzie światło, wystawa pobierze tylko tyle energii co winda w czteropiętrowym budynku.

Uniwersytet Warszawski i Lumagica – międzynarodowy kreator ogrodów świetlnych – po raz drugi przygotowują wystawę „MagicznyBotaniczny” inspirowaną światem roślin i zwierząt. Obok rzeźb świetlnych, takich jak naturalnych rozmiarów mamut, olbrzymi kwiat dziwidła czy unoszący się w powietrzu koliber, pojawią się tym razem również zupełnie nowe konstrukcje, stanowiące niespodziankę dla zwiedzających.

Wystawa będzie otwarta od 11 listopada do 26 lutego (po zmroku) w Ogrodzie Botanicznym UW (Al. Ujazdowskie 4).

Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów znajdą się też m.in. gra terenowa czy Magiczny Napój – rozgrzewający napar, którego recepturę stworzyli pracownicy Ogrodu Botanicznego UW, opierając się na roślinach ze świata baśni i legend.

– Ogród Botaniczny UW powstał, by odkrywać, chronić i uczyć o świecie natury, która od wieków była inspiracją dla mitów i bajek, dlatego „MagicznyBotaniczny” świetnie wpisuje się w wartości pielęgnowane przez nas od lat – mówi prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW. – Ubiegłoroczna edycja okazała się ogromnym sukcesem. W okresie zimowym odwiedziło nas ponad 50 tys. osób – dodaje.

Wystawa energooszczędna

Wystawa „MagicznyBotaniczny” składa się z dziesiątek konstrukcji oświetlonych przez wielobarwne światełka. Pozostaje jednak energooszczędna, ponieważ iluminacje oparte są w 100% na technologii LED. Użyte w ogrodzie ledówki zużywają nawet o 90% prądu mniej niż tradycyjne żarówki, co oznacza, że ilość energii pobieranej przez świetlne dekoracje jest podobna do tej generowanej przez windę w czteropiętrowym budynku.

Mimo niewielkiego zużycia energii, w geście solidarności wobec zagrożeń, przed którymi stoi cała Europa, organizatorzy zdecydowali się skrócić godziny otwarcia świetlnego parku względem ubiegłorocznych. Wystawę „MagicznyBotaniczny” będzie można odwiedzić od wtorku do niedzieli po zmroku.

Szczegółowe godziny otwarcia, ceny biletów i pozostałe informacje dostępne są na stronie lumagica.pl. Studenci, doktoranci i pracownicy UW mogą odebrać darmową wejściówkę na wystawę za pośrednictwem systemu Moje Konto UW.

Źródło: www.uw.edu.pl