Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Janusz Michał Oszczapowicz

Janusz Michał Oszczapowicz (1932-2019)

Janusz Oszczapowicz urodził się 3 lutego 1932 roku w Warszawie. Uczęszczał do liceum im. ks. Hugona Kołłątaja i tam w roku 1950 zdał egzamin maturalny. W tym samym roku rozpoczął studia w sekcji chemicznej Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawowe zajęcia tego kierunku odbywały się w Gmachu Chemii przy ul. L. Pasteura 1. Zmiany organizacji UW spowodowały, że J. Oszczapowicz zakończył studia w 1955 roku w Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UW. Opiekunem jego pracy magisterskiej był prof. Jan Świderski. On był również promotorem pracy doktorskiej J. Oszczapowicza. Obrona dysertacji odbyła się w 1962 roku. Obie prace dotyczyły zagadnień syntezy sensybilizatorów do emulsji fotograficznych ze szczególnym uwzględnieniem pochodnych rodaniny.

W roku akademickim 1954/55, będąc jeszcze magistrantem, J. Oszczapowicz był zatrudniony jako pomocnik asystenta. Wraz z otrzymaniem stopnia magistra w 1955 roku rozpoczął pracę zawodową na właśnie powstałym Wydziale Chemii UW. Kontynuował ją aż do momentu emerytury w 2002 roku przechodząc przez kolejne etapy kariery naukowej i zawodowej. W 1973 roku ukazała się praca habilitacyjna dr. J. Oszczapowicza. W 1986 roku został on mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1988 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

W latach 1963-1965 dr J. Oszczapowicz odbył staż podoktorski w Laboratorium Wysokich ciśnień i Katalizy kierowanym przez prof. Hermana Pinesa w Uniwersytecie Northwestern w Illinois (USA). Zajmował się tam alkilowaniem pirydyn butadienem, izoprenem oraz izomerami piperylenu.

Po uzyskaniu stopnia dr. hab. doc. Oszczapowicz zainteresował się nową tematyką podjętą po habilitacji, dotyczyła ona zagad­nień poszukiwania ilościowych zależności między różnymi własnościami związków organicznych a określonymi parametrami ich struktury. Obiektem badań były związki zawierające ugrupowanie amidynowe, które mają duży zakres działania biologicznego. W badaniach tych doc. dr hab. Oszczapowicz stosował opracowaną przez siebie metodykę pomiaru pKa amidyn zapewniającą dużą odtwarzalność i dokładność pomiarów. Innym opracowywanym zagadnieniem była korelacja pomiędzy pKa amidyn i pKa amin. Zainteresowania J. Oszczapowicza dotyczyły też tautomerii i zasadowości amidyn o różnym stopniu podstawienia. Jako metodę jakościowego i ilościowego oznaczania amidyn w mieszaninach reakcyjnych zastosowano chromatografię gazową z bardzo szczegółową i krytyczną oceną jej stosowalności. J. Oszczapowicz prowadził też szeroko zakrojone badania związane z zależnościami występującymi w widmach NMR amidyn. Było to możliwe wobec posiadania ponad 300 zsyntetyzowanych amidyn dla których wykonano pomiary spektralne.

Po otrzymaniu stanowiska docenta J. Oszczapowicz kierował Grupą Półproduktów i Barwników działającą w ramach Pracowni Syntezy Związków Naturalnych (kier. prof. J. Rodewald), a następnie od 1982 roku Pracownią Reaktywności Związków Organicznych. Od 1995 roku jej nazwa uległa zmianie na Pracownię Fizycznej Chemii Organicznej. W okresie tym powstała znaczna liczba publikacji naukowych.

Przez cały okres swej działalności na Wydziale Chemii UW J. Oszczapowicz był czynnym nauczycielem akademickim. Prowadził ćwiczenia i wykłady, kierował kilkudziesięcioma pracami magisterskimi, wypromował 5 doktorów (o kolejnym jest mowa dalej). Czynnie uczestniczył w pracach Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Prof. J Oszczapowicz współpracował z Instytutem Antybiotyków. Związki te uległy wzmocnieniu po przejściu na emeryturę w 2002 roku. Wynikiem tej współpracy jest ponad pięćdziesiąt publikacji i promotorstwo jednego doktoratu.

Prof. J Oszczapowicz był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1975) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985).

Janusz Oszczapowicz zmarł 29 sierpnia 2019 roku w Warszawie i spoczął w części katolickiej cmentarza prawosławnego przy ul. Wolskiej 138/140.

Opracował Zbigniew Wielogórski

1. https://prabook.com/web/janusz_michal.oszczapowicz/20552 [dostęp 28.02.2022]
2. https://kw.warszawa.pl/echa-gor-042019 [dostęp 28.02.2022]
3. https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Janusz-Oszczapowicz-82464460 [dostęp 28.02.2022]

wersja do druku