Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Ogólnouniwersytecka platforma czasopism oraz monografii

 

W ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza” podjęto decyzję o uruchomieniu ogólnouniwersyteckiej platformy czasopism oraz monografii.

Główne założenia: Wdrożenie ogólnouniwersyteckiej platformy skierowanej do:

  1. Redakcji czasopism naukowych będących własnością Uniwersytetu Warszawskiego wraz z systemem zarządzania manuskryptami (system redakcyjno-produkcyjny),
  2. sekcji wydawniczych na Wydziałach, które zajmują się wydawaniem monografii naukowych wraz z oprogramowaniem do zarządzania pracami wydawniczymi.

Grupa robocza: zostanie powołana grupa, której celem będzie przygotowanie specyfikacji platformy.

Planowane udostępnienie platformy: grudzień 2025

Ogólnodostępna platforma skierowana do środowiska Uniwersytetu Warszawskiego zajmującego się publikacją treści naukowych (w periodykach będących własnością Uniwersytetu Warszawskiego oraz wydawnictwach publikujących monografie) bez względu na model wydawniczy w jakim są obecnie wydawane (Open Access/subskrypcja) docelowo ma zostać uruchomiona z końcem 2025 roku. W ramach funkcjonalności platformy planowane jest wdrożenie systemu redakcyjnego oraz części dotyczącej produkcji. Jednym z głównych założeń platformy ma być jej wszechstronność oraz dostosowanie do potrzeb zarówno na poziomie indywidualnej redakcji jak i wydziału czy wydawnictwa. Platforma ma dostarczać usługi w czterech głównych filarach: hosting, system redakcyjno-produkcyjny, kompleksowe rozwiązanie wydawnicze oraz centrum informacji (hub).

Priorytetem platformy jest upowszechnienie publikacji wydawanych na Uniwersytecie Warszawskim, stąd potrzeba zbudowania platformy spełniającej zarówno wymogi techniczne czy prawne jak również przystosowanej do trendów światowych, innowacyjnych rozwiązań oraz kompatybilnej z serwisami dostępnymi na świecie.

Docelowo platforma ma nie tylko wspomagać Redakcje i Wydawnictwa w codziennej pracy, lecz również dzięki bezpośredniej możliwości eksportu metadanych ułatwiać kontakt ze źródłami wewnętrznymi czy zewnętrznymi, między innymi takimi jak repozytorium UW, PBN, bazy indeksujące, wyszukiwarki internetowe czy media społecznościowe.

Dodatkowo platforma ma służyć jako źródło bieżących informacji dotyczących publikowania, wymogów baz indeksujących, wszelkich ważnych kwestii związanych z rynkiem wydawniczym nie tylko z poziomu Redakcji czy Wydawnictw, ale również z punktu widzenia autorów.

W ramach pracy nad przygotowaniem specyfikacji platformy zostanie powołana grupa robocza, która na podstawie informacji zebranych w ramach konsultacji oraz ankiety potrzeb, przygotuje niezbędną dokumentację dotyczącą projektu.

Informacje dotyczące projektu będą publikowane na stronie Działania I.2.1 Poprawa zdolności publikacyjnych.

Chętne osoby zapraszamy do aktywnego udziału w projekcie (jako członkowie grupy, w ramach konsultacji czy w formie pisemnej przesyłając swoje komentarze czy spostrzeżenia). Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres ja.lewczuk@uw.edu.pl.

 

Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl