Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Publikacja w ACS Applied Materials & Interfaces (2024)

W czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces ukazała się publikacja będąca efektem współpracy grup badawczych prof. dr hab. Sławomira Sęka i dr hab. Karoliny Pułki-Ziach, prof. ucz., gdzie opisano występowanie odwróconego efektu piezoelektrycznego w molekularnych filmach organicznych uformowanych przez oligomoczniki. Publikacja powstała we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Aveiro.

Zespół z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierownictwem Sławomira Sęka i Karoliny Pułki-Ziach, w swojej ostatniej publikacji w czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces opisuje wyniki badań, które demonstrują występowanie odwróconego efektu piezoelektrycznego w molekularnych filmach organicznych. Opisane badania koncentrują się na rozwijaniu monowarstw złożonych z helikalnych oligomoczników – unikalnych struktur molekularnych, które wykazują właściwości responsywne na bodźce zewnętrzne, takie jak pole elektryczne. Wyjątkowa odpowiedź piezoelektryczna filmów oligomocznikowych wynika ze zdolności cząsteczek do reorientacji w wyniku zmiany napięcia przyłożonego do metalicznego podłoża warstwy. Takie właściwości są niezwykle interesujące, nie tylko z punktu widzenia badań podstawowych, ale w perspektywie mają praktyczne zastosowanie w tworzeniu cienkich, responsywnych filmów molekularnych stosowanych w nanotechnologicznych urządzeniach, takich jak aktuatory czy sensory. Urządzenia te mogą precyzyjnie kontrolować swoje działanie w skali nanometrów, a nawet subnanometrów, rewolucjonizując potencjalne zastosowania. Opublikowane badania podkreślają pionierski charakter prac prowadzonych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Arkadiusz Grempka, Damian Dziubak, Anna K. Puszko, Paulina Bachurska-Szpala, Maxim Ivanov, Paula M. Vilarinho, Karolina Pulka-Ziach*, and Slawomir Sek* ACS Appl. Mater. Interfaces 2024, 16, 24, 31817–31825. DOI: https://doi.org/10.1021/acsami.4c04767

Link: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsami.4c04767