Konkurs NAWA Polskie Powroty 2023 rozstrzygnięty

Polskie Powroty to jeden z flagowych programów NAWA. Dzięki niemu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania na krajowych uniwersytetach oraz w instytutach naukowych i badawczych. Spośród 30 złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało 11 naukowców.

Wśród Laureatów jest dr inż. Wojciech Danowski, który wraca do kraju, aby realizować własny projekt z obszaru przełączników, maszyn molekularnych oraz porowatych materiałów:

Porous Organic Crystals in the Spotlight – Development and Applications

Dr inż. Danowski ukończył doktorat pod opieką prof. Bena L. Feringi (laureat Nagrody Nobla w 2016 roku) w Rijksuniversiteit Groningen, a następnie odbył staż podoktorski w Institut de Science et d’Ingénierie Supramoléculaires (Université de Strasbourg) w grupie prof. Paolo Samoriego.

Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują atrakcyjne i stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych.

Dzięki współpracy NAWA z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, dla uczestników programu dostępny jest również grant startowy przeznaczony na pokrycie kosztów badań w pierwszych 18 miesiącach realizacji grantów Polskie Powroty.

Dr inż. Wojciech Danowski będzie zatrudniony na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: www.nawa.gov.pl