Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 23.11.2023

W dniu 23 listopada 2023 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr hab. Wiktor Lewandowski, prof. ucz. wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Co łączy telewizory kwantowe i testy ciążowe, czyli o co chodzi w Nagrodzie Nobla z chemii w roku 2023?”

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/hcq-nizq-fkv

Nanocząstki to drobiny materii o rozmiarach porównywalnych do białek budujących komórki naszego organizmu czy wirusów. Jednak ich niepozorne rozmiary nie powinny nikogo zwieść! Drobiny te mogą pochłaniać światło tak silnie, że możemy dostrzec nawet ich śladowe ilości, co jest podstawą konstrukcji testów ciążowych czy testów na COVID. Mogą emitować światło tak jaskrawe, że stanowią kluczowy element niektórych serii nowoczesnych telewizorów. W trakcie wykładu opowiem o tych i innych właściwościach nanomateriałów, ich zastosowaniach, oraz postaram się nakreślić za co przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2023 roku.