UW w rankingu GRAS 2023

Siedem dyscyplin naukowych zostało sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu szanghajskim dyscyplin naukowych Global Ranking of Academic Subjects 2023. Najwyżej w zestawieniu – w przedziale miejsc 101–150 – uplasowały się fizyka i matematyka.

Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni, które uwzględnia pięćdziesiąt pięć dyscyplin naukowych, przyporządkowanych do pięciu dziedzin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, o życiu oraz nauk technicznych i inżynieryjnych.

W najnowszym rankingu GRAS sklasyfikowano siedem dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Najwyższe pozycje zajmują fizyka i matematyka – w przedziale miejsc 101–150.

Dyscypliny prowadzone na UW ujęte w rankingu szanghajskim GRAS 2023:

⦁ fizyka – (101–150);
⦁ matematyka – (101–150);
⦁ ekologia – (301–400);
⦁ biotechnologia – (301–400);
⦁ nauki polityczne – (301–400);
⦁ psychologia – (401–500);
⦁ prawo – (201–300).

Łącznie w zestawieniu uwzględniono ponad 1,9 tys. uczelni ze 104 krajów i regionów.

Ranking przygotowywany jest przez agencję ShanghaiRanking Consultancy. Po raz pierwszy ShanghaiRanking został zaprezentowany w 2009 roku. Od 2017 roku, po wprowadzeniu nowej metodologii, publikowany jest jako Global Ranking of Academic Subjects (GRAS).

Zestawienie bierze pod uwagę pięć kryteriów: liczbę pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie, współpracę międzynarodową oraz liczbę publikacji w czołowych czasopismach danej dziedziny i liczbę referatów wygłoszonych na prestiżowych konferencjach naukowych.

Pełne wyniki znajdują się na stronie rankingu GRAS: www.shanghairanking.com/rankings/gras/2023.

Źródło: www.uw.edu.pl