Research Impact Leaders Award dla UW

Uniwersytet Warszawski został laureatem nagrody Elsevier Research Impact Leaders Award 2023. Wyróżnienie jest przyznawane uczelniom, których badania wnoszą największy wkład w postrzeganie polskiej nauki na świecie. UW zwyciężył w kategorii Natural Sciences.

Wydawnictwo Elsevier po raz siódmy ogłosiło zwycięzców Research Impact Leaders Award. Inicjatywa ma na celu wspieranie badań i rozwoju nauki. Nagrodę otrzymują wybitne instytucje badawcze prezentujące wysoką jakość podejmowanych badań i ich umiędzynarodowienia, jak również realizujące strategiczne inicjatywy na poziomie krajowym oraz międzynarodowym.

Nagrody Elsevier Research Impact Leaders Award są przyznawane w sześciu kategoriach (według klasyfikacji OECD): Life Sciences / Agricultural Sciences (nauki o życiu / nauki rolnicze), Engineering and Technology (nauki inżynieryjno-techniczne), Humanities (nauki humanistyczne), Medical Sciences (nauki medyczne), Natural Sciences (nauki przyrodnicze) i Social Sciences (nauki społeczne). W każdej z nich nominowane były trzy instytucje. Uniwersytet Warszawski został uhonorowany w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Pozostałe wyróżnienia odebrały:  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Humanities), Uniwersytet SWPS (Social Sciences), Politechnika Gdańska (Engineering and Technology), Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie (Life Sciences / Agricultural Sciences) orazUniwersytetet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (Medical Sciences).

Najlepsze uczelnie wyłoniono na podstawie algorytmu uwzględniającego procentowy wzrost liczby publikacji (waga 15%) i autorów (waga 10%), wskaźnik cytowań (waga 30%), współpracę międzynarodową (waga 20%) i publikacje w czasopismach Top 10 (waga 25%).

Gala wręczenia nagród Elsevier Research odbyła się 26 października w Łodzi, podczas posiedzenia plenarnego i prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Nagrodę odebrał rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

Źródło: www.uw.edu.pl