Nowy formularz zgłaszania rezultatów twórczych na UW

Udostępniamy oficjalny formularz do zgłaszania przedmiotów własności intelektualnej wytworzonych przy udziale lub współudziale Twórców z Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród zgłaszanych rezultatów mogą znajdować się m.in. wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe oraz know-how.

Przygotowując ten formularz, chcieliśmy oddać w ręce pracowników UW intuicyjne narzędzie do zgłaszania Rezultatów Twórczych. Jego odpowiednie wypełnienie pomorze nam w zrozumieniu, czym dany Rezultat Twórczy jest, jak działa, jakie problemy rozwiązuje oraz kto jest jego Twórcą. Formularz ten jest pewnego rodzaju translatorem z języka naukowego na język własności intelektualnej i język komercjalizacji. Chcemy, aby efektem tej zmiany była zwiększona skuteczność we wprowadzaniu na rynek rezultatów badań pracowników naszej uczelni.

Rezultat twórczy

Rezultat Twórczy to najczęściej efekt pracy naukowej. Może to być np. nowa metoda produkcji, nowe zastosowanie, nowe urządzenie lub tylko jego fragment, nowe cząsteczki, nowa formulacja i wiele innych rezultatów, które są nowe i mogą mieć wartość komercyjną. Najpopularniejsze Rezultaty Twórcze do tej pory zgłaszane na UW to wynalazki i know-how. Pierwsza z nich dotyczy Rezultatów Twórczych, które można i warto patentować, a druga dotyczy tych, których nie można patentować, ale możliwa jest skuteczna ochrona na podstawie zachowania tajemnicy. Jedna i druga ścieżka są tak samo wartościowe z punktu widzenia użytkowania ich przez otoczenie społeczno-gospodarcze uczelni.

Dzięki oficjalnemu formularzowi zgłaszania Rezultatu Twórczego, Twórcy z Uniwersytetu Warszawskiego mogą łatwiej i bardziej efektywnie zabezpieczać swoje prace i pomysły.

Zachęcamy zatem do korzystania z tego narzędzia i zgłaszania Rezultatów Twórczych będących wynikiem prowadzenia badań naukowych, które mogą być wartościowe dla biznesu, przemysłu i społeczeństwa.

Zgłoś rezultaty swoich badań lub zespołu naukowego już teraz.

Poznaj również Regulamin zarządzania własnością intelektualną na Uniwersytecie Warszawskim.

Źródło: www.uott.uw.edu.pl