Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 30.03.2023

W dniu 30 marca 2023 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr Marta Fiedoruk-Pogrebniak wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Laboratoria na papierze”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/obt-zuqr-dno

Z papierem stykamy się każdego dnia, lecz zwykle nie zastanawiamy się głęboko nad jego wszechobecnością. Od czasów jego wynalezienia (przed 8 r. p.n.e.) lub opracowania masowej metody produkcji (ok 105 r. n.e.) [1] papier rozpowszechnił się i jest obecny niemalże wszędzie. W ciągu tych setek lat ulegał on wielu przemianom. W ostatnich latach coraz częściej jest wykorzystywany w roli laboratorium, w którym zachodzą różne procesy i reakcje. Jak to jest możliwe, że papier, który znamy od tak dawna, ma takie właściwości, które czynią z niego użyteczne narzędzie w rękach chemików? Jakie cechy papieru sprawiają, że można go wykorzystać w roli laboratorium? Co papier ma wspólnego z testami na COVID lub testami ciążowymi? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas wykładu.

Cate D.M., Adkins J.A., Mettakoonpitak J., Henry Ch.S., Analytical Chemistry 87 (2015) 19−41

[1] Bull’s head and Mermaid: the history of paper and watermarks from the middle ages to the modern period, Bernstein Project, edytorzy: P. Rückert, S. Hodeček, G. Dietz, E. Wenger, wyd. 3, Stuttgart, Wiedeń, 2009.