Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Współpraca z Wydziałem Historii UW

Pośród wielu niezwykle ciekawych zajęć oferowanych przez Wydział Historii UW, są też takie, które wymagają współpracy między jednostkami UW. Tak się stało tym razem.

Studenci, którzy uczą się jak czytać rękopisy średniowieczne, zawitali do Centrum Badań Biologiczno-Chemicznych UW, gdzie razem z prowadzącą zajęcia, dr hab. Anetą Pieniądz i pod opieką dr hab. Barbary Wagner, prof. ucz. z Wydziału Chemii, w specjalistycznym laboratorium uczyli się, jak się bada skład dawnych atramentów za pomocą spektrometrii i jakie ma to znaczenie dla studiów nad dawnymi rękopisami.

Studenci przygotowywali własne próbki atramentów, które później poddawano analizie.

Zajęcia w laboratorium zamykały kurs, którego główna część odbywała się w Gabinecie Rękopisów BUW (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie). Tam – dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Fabiańskiej – studiujący mieli okazję zapoznać się na żywo z zabytkami średniowiecznego piśmiennictwa. Wydział Historii UW planuje stałą współpracę z BUW w organizacji podobnych zajęć z różnych epok w następnych latach.