Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 26.01.2023

W dniu 26 stycznia 2023 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr hab. Maciej Mazur, prof. ucz. wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Polimery przewodzące: alternatywa dla przewodników metalicznych?”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/zei-bopc-bdd

Streszczenie:

Polimery organiczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są izolatorami i nie przewodzą prądu. Czy jednak wszystkie polimery mają właściwości izolujące? Okazuje się, że nie.

Minęło ponad 20 lat od przyznania Nagrody Nobla za odkrycie polimerów przewodzących. Od tego czasu materiały te coraz powszechniej znajdują zastosowania, choć niekoniecznie takie, jakie pierwotnie przewidywano. W roku 2001, w jednym z numerów „Wiedzy i Życia” pisano:

„Za kilkanaście lat wsiądziemy więc do samochodu, gdzie cała instalacja elektryczna będzie z plastiku. Włączymy plastikowy ekran, na którym pojawi się schemat drogi, puścimy sobie muzykę z odtwarzacza CD wyposażonego w plastikowy laser, a gdy zapadnie zmrok, tył naszego samochodu będzie świecił pięknymi kolorami dzięki plastikowym diodom elektroluminescencyjnym. Nie wspomnę, że pod maską będzie akumulator z plastikowymi elektrodami i plastikowym elektrolitem”. (Adam Proń, Syntetyczne Metale, Wiedza i życie, nr 2/2001).

Na wykładzie dowiecie się co z tej wizji się sprawdziło, a co nie.

Zdjęcia: Rawpixel