Wspomnienie prof. Jean-Marie André [*]

W dniu 3 stycznia 2023 r. zmarł pionier chemii kwantowej układów polimerowych

śp. Jean-Marie André

profesor Uniwersytetu w Namur (Belgia).
Uczynił z tej dziedziny naukę ilościową, wyjaśniając szereg istotnych zjawisk strukturalnych i spektroskopowych.
Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego, doctor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, członek Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuk Pięknych; Europejskiej Akademii Nauk, Międzynarodowej Akademii Nauk Kwantowo-Molekularnych, laureat najwyższej nagrody nauki belgijskiej Prix Francqui.
Kochał naukę i muzykę. Był wielkim przyjacielem Uniwersytetu Warszawskiego i Polski. Żył lat 79.
Nauka światowa, europejska, także Uniwersytet Warszawski poniosły stratę.

Niech spoczywa w pokoju.

Z archiwum: http://beta.chem.uw.edu.pl/50lat/piknik2005.html

W czerwcu 2005 r. na Wydziale Chemii odbyło się spotkanie członków Solidarności z profesorem Jean-Marie André, doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, przebywającym w Polsce z prywatną wizytą.

Profesor André pracuje w Uniwersytecie w Namur, w Belgii. Bliskie związki profesora z Polską, a szczególnie z Pracownią Chemii Kwantowej naszego Wydziału, stały się bardzo widoczne w czasie stanu wojennego. Profesor organizował wówczas pomoc dla potrzebujących pracowników ośmiokrotnie przywożąc z Belgii żywność, środki czystości itp. Osobiście gromadził potrzebne na to pieniądze organizując w macierzystej uczelni koncerty charytatywne. Sam – jako muzyk amator – wykonywał utwory będące repertuarem koncertów. Prowadził również samodzielnie ciężarowki wypełnione zebranymi darami.

12 maja 1994 roku w uznaniu zasług dla Uniwersytetu Warszawskiego ówczesny Rektor – prof. dr hab. Włodzimierz Siwiński wręczył profesorowi Jean-Marie André dyplom doktora honoris causa.

Czerwcowe spotkanie w sali Rady Wydziału upłynęło w miłej, wspominkowej atmosferze. Obecni byli członkowie obecnego Kolegium Dziekańskiego i Dziekani minionych kadencji. Na stołach oprócz ciastek, kawy i herbaty pojawiły się pamiątki zachowane z tamtych czasów: wielki wydziałowy transparent Solidarności (fot.), podziemne wydawnictwa, opaski strajkowe, znaczki itp. Spiritus movens spotkania byli Prodziekan – dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik i prof. dr hab. Lucjan Piela – promotor honorowego doktoratu szanownego Gościa.