Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład z ciekawej chemii 24.11.2022

W dniu 24 listopada 2022 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr hab. Piotr Kwiatkowski wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Od chiralnych molekuł do Nagrody Nobla”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/tay-gmxn-pcd

Streszczenie:

Chiralne związki organiczne są wszechobecne w otaczającym nas świecie i stanowią nieodłączny element materii ożywionej. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie życia bez takich molekuł jak aminokwasy czy cukry, których w ogromnej większości dotyczy zjawisko chiralności. Wiąże się ono z występowaniem cząsteczek w postaci dwóch form, które są wzajemnymi odbiciami lustrzanymi nienakładającymi się na siebie. W przyrodzie bardzo często ma miejsce występowanie jednego z enancjomerów w zdecydowanej przewadze. Jednak wielu interesujących i ważnych związków enancjomerycznie czystych, jak np. niektóre leki, nie jesteśmy w stanie pozyskać ze źródeł naturalnych. Jedną z najważniejszych i nowoczesnych strategii w syntezie związków enancjomerycznie wzbogaconych jest stosowanie homochiralnych cząsteczek jako katalizatorów (asymetryczna kataliza), spośród których część jest oparta na chiralnych kompleksach metali lub niskocząsteczkowych związkach organicznych pozbawionych metali (organokataliza). Za opracowanie skutecznych narzędzi do realizacji tych zadań, w XXI wieku, dwukrotnie przyznano Nagrodę Nobla z chemii (2001 i 2021 r.). Na wykładzie zostanie przedstawiona krótka historia rozwoju syntezy asymetrycznej oraz najnowsze osiągnięcia enancjoselektywnej katalizy, ze szczególnym uwzględnieniem organokatalizy.

Popularne chiralne organokatalizatory