Analityka sądowa

Link do książki „Analityka sądowa”: https://ksiegarnia.pwn.pl/Analityka-sadowa,970025518,p.html

Analityka sądowa jest dziedziną nauki i praktyki chemicznej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno od strony naukowej, jak i dydaktycznej. Książka powstała z inicjatywy członków Zespołu Analityki Sądowej i Toksykologicznej Komitetu Chemii Analitycznej PAN, którzy wraz z innymi zaproszonymi specjalistami są autorami poszczególnych rozdziałów. Autorem rozdziału 7 i współautorem 31 rozdziału jest dr Michał Dobrowolski z Wydziału Chemii UW (Zakład Chemii Teoretycznej i Strukturalnej, Pracownia Krystalochemii).

Publikacja podzielona jest na cztery części:

Część I. Nowoczesne metody analityczne w chemii sądowej

Część II. Analiza toksykologiczna

Część III. Analiza śladów kryminalistycznych

Część IV. Inne zagadnienia

Zadania analityka sądowego dotyczą zarówno toksykologii sądowej, jak i fizykochemii kryminalistycznej i te dwa obszary tematyczne zajmują główne miejsce w książce. Autorom bardzo zależało, aby Czytelnicy mogli zapoznać się również z aktualnymi metodami analitycznymi i nowoczesną aparaturą używaną w analityce sądowej i dlatego część książki jest temu poświęcona. Treść uzupełniają rozdziały dotyczące metod chemometrycznych i aspektów prawnych poszerzające ściśle eksperymentalne spojrzenie na chemię i analitykę sądową.

Książka jest skierowana do specjalistów zainteresowanych aspektami analitycznymi w takich dziedzinach jak: chemia sądowa, medycyna sądowa, toksykologia i farmacja. Będzie przydatna zarówno ekspertom sądowym pracującym w instytucjach branżowych, jak i kadrze naukowej i studentom. Zawarte w niej treści pomogą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu chemii sądowej, jakie w różnych formach programowych są coraz częściej organizowane w polskich uczelniach. Pozycja ta może też z pewnością zainteresować osoby spoza wymienionego grona specjalistów, znajdą oni bowiem w niej wiele – tak modnych teraz – wątków kryminalistycznych, a także związanych z narkotykami, stanowiącymi przecież powszechne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.