ChJiR I stopnia – licencjackie
Kierunek studiów realizowany w ramach „Zintegrowanego Programu Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0”, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0365/23-00).
Oznacza to, że studia na tym kierunku stwarzają dodatkowe możliwości rozwoju pasji i kompetencji przydatnych na intensywnie zmieniającym się rynku pracy.
Uczestnicząc w Programie ZIP 2.0, dzięki funduszom europejskim, możesz korzystać m.in. z:
– dodatkowych zajęć prowadzonych przez praktyków i organizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
– warsztatów wspierających umiejętność pracy w zespołach międzynarodowych i wielokulturowych,
– indywidualnych wyjazdów krajowych i zagranicznych w celach naukowych i zawodowych,
– różnych form współpracy z badaczami z zagranicy,
– zróżnicowanej oferty obozów szkoleniowych, zajęć terenowych i wyjazdów studyjnych,
– środków finansowych na pokrycie kosztów studenckich badań naukowych,
– Tutoringu, czyli indywidualnego wsparcia ze strony nauczycieli akademickich,
– programu mentoringu zawodowego przygotowującego do wejścia na rynek pracy,
– możliwości realizacji projektów zespołowych społecznie zaangażowanych.
Sprawdź zasady korzystania z oferty Programu ZIP 2.0.
Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze
Dyscyplina: nauki chemiczne
Język wykładowy: polski
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: Kampus Ochota, Wydział Chemii UW, ul. Pasteura 1
Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na kierunku chemia jądrowa i radiofrmaceutyki?
Na kierunku chemia jądrowa i radiofarmacutyki zdobędziesz wiedzę w zakresie:
- metod syntezy radiofarmaceutyków
- bezpiecznej pracy z izotopami promieniotwórczymi
- różnych działów chemii (analitycznej, nieorganicznej, organicznej), także matematyki, fizyki i biologii
Nauczysz się:
- współczesnej chemii i fizyki jądrowej ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technik laboratoryjnych
- syntezy preparatów promieniotwórczych wykorzystywanych w medycynie, a także z zakresu wykorzystywania technik radiochemicznych
- planowania i przeprowadzania badań i pomiarów z zakresu chemii jądrowej z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury badawczej oraz umiejętności interpretacji ich wyników w zakresie dozymetrii promieniowania jonizującego
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów
Absolwenci kierunku chemia jądrowa i radiofarmaceutyki pracują w: laboratoriach przemysłowych i badawczych (R&D), w firmach farmaceutycznych, przy wytwarzaniu radioizotopów, w firmach prowadzących badania kliniczne oraz w szkołach.
Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje
Na kierunku nie ma specjalności, ale po drugim roku wybierzesz Zakład dydaktyczny, w którym będziesz przygotowywać eksperymentalną pracę inżynierską pod okiem naukowców. Możliwy jest wybór pomiędzy Zakładami: Chemii Organicznej i Technologii Chemicznej, Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Chemii Fizycznej i Radiochemii oraz Zakład Chemii Teoretycznej i Strukturalnej.
Czego będziesz się uczyć na studiach
Zajęcia odbywają się w formie: wykładów, proseminariów, ćwiczeń rachunkowych oraz laboratoriów. W ramach zajęć będziesz zdobywać zarówno wiedzę jak i umiejętności praktyczne i manualne. Wszystkie zajęcia są obowiązkowe.
W ramach obowiązkowych przedmiotów, przeprowadzone zostaną zajęcia z dozymetrii i ochrony radiologicznej. Zajęcia te, wraz z pozostałymi przedmiotami kierunkowymi, np. Chemią jądrową i radiacyjną oferowane będą w takim wymiarze godzin, aby absolwent Kierunku ChJR mógł przystąpić do państwowego egzaminu na Inspektora Ochrony Radiologicznej.
Będziesz również brać udział w zajęciach językowych oraz zajęciach wychowania fizycznego i przedmiotach ogólnouniwersyteckich związanych z zainteresowaniami innymi niż chemia.
Studia pierwszego stopnia kończą się projektem licencjackim, gdzie pod okiem promotora/ opiekuna wykonasz badania naukowe oraz przeprowadzisz ich interpretację, a następnie zaprezentujesz wyniki swoich badań na seminariach.
Kierunek wyróżnia się na tle innych elastycznym planem zajęć, pracą w małych grupach, wysokim stopniem samodzielności studentów i indywidualizacją tematów badawczych.
Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki
Obowiązkowe praktyki zawodowe, przewidziane podczas III roku studiów, w firmach zajmujących się pracą z wykorzystaniem radioizotopów i/lub promieniowania jonizującego, wzmocnią kompetencje zawodowe przyszłych absolwentów kierunku ChJR.
Instytucję można wybrać samemu lub skorzystać z bazy Wydziału Chemii. Praktyki realizowane są w wymiarze nie krótszym niż 3 tygodnie (120 h) i otrzymuje się za nie 3 punkty ECTS.
Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni
Tak, możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+.
Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów (Uwaga! Zmiana programu studiów na r.a. 2025/2026): https://www.chem.uw.edu.pl/studenci/studia-i-stopnia-licencjackie/chemia-jadrowa-i-radiofarmaceutyki-i-stopnia/