Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Publikacja w Nature Communications (2024)

Grupa prof. Doroty A. Pawlak w Centrum Doskonałości Ensemble3 prowadziła szeroko zakrojone prace badawcze obejmujące osiągnięcia technologiczne, eksperymentalne i teoretyczne w zakresie inżynierii materiałów, które otworzyły perspektywę stworzenia innowacyjnego źródła światła opartego na kompozycie szklanym o ultraszybkiej i wąskiej, wzmocnionej luminescencji. Plazmoniczne nanownęki obsadzone kropkami kwantowymi umożliwiają wieloskalowe wzmocnienie światła w materiale, które zostało zbadane eksperymentalnie przez naukowców z Ensemble3, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (obecnie Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki) i Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk, a teoretycznie przez grupę prof. Ortwina Hessa z Trinity College Dublin. Te oparte na współpracy badania, obejmujące kilka lat pracy, zostały opublikowane w Nature Communications 2024, 15, 3309 (https://www.nature.com/articles/s41467-024-47539-3). Gratulujemy wszystkim współautorom!

Tytuł: Ultrafast photoluminescence and multiscale light amplification in nanoplasmonic cavity glass
Autorzy: Piotr Piotrowski, Marta Buza, Rafał Nowaczyński, Nuttawut Kongsuwan, Hańcza B. Surma, Paweł Osewski, Marcin Gajc, Adam Strzep, Witold Ryba-Romanowski, Ortwin Hess i Dorota A. Pawlak

Praca ta została dofinansowana przez: grant TEAM/2016-3/29 w ramach programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Projekt ENSEMBLE3 (MAB/2020/14) realizowany w ramach Programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz programu Teaming Horyzont 2020 Komisji Europejskiej, Projekt MAESTRO „Materiały plazmoniczne nowej generacji” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (G.A. 2011/02/A/ST5/00471) oraz Science Foundation Ireland (SFI) w ramach grantu nr 18/RP/6236.