Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Więcej grantów ERC dzięki mechanizmowi transferu funduszy?

Jak zwiększyć liczbę prestiżowych grantów ERC trafiających do Polski? Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu może być tzw. transfer środków w ramach funduszy europejskich dla danego kraju członkowskiego. Z mechanizmu tego skorzystała już Litwa, przesuwając 18,5 mln euro.

Zmiany dotyczące finansowania nauki, zarówno w mikro-, jak i makroskali, przeważają wśród propozycji zgłaszanych do akcji „Nauka do naprawy” (trwa do 15 stycznia!), prowadzonej wspólnie przez Polską Akademię Nauk i „Forum Akademickie”. Jednym z takich pomysłów, nadesłanym przez dr Marię Górną z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, jest przesunięcie maksymalnie do 5% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dostępnego Polsce do Horyzontu Europa. Rozwiązanie to zaproponowane przez samą Komisję Europejską jest elementem pakietu synergii między różnymi programami UE.

Chodzi o przekazanie np. 50 mln euro z funduszy spójności bezpośrednio na rzecz wybranych instrumentów finansowanych z Horyzontu Europa, choćby konkursów European Research Council, Maria Skłodowska-Curie Actions czy European Innovation Council. Ze środków tych w polskich jednostkach mogłyby być realizowane indywidualne projekty (tzw. mono beneficiary grants) dla badaczy startujących w tych konkursach i wysoko się w nich plasujących. Ta zmiana może być wprowadzona stosunkowo łatwo w ramach umowy partnerstwa między Polską a Unią Europejską – przekonuje autorka propozycji.

Badaczka działa z ramienia Maria Curie Alumni Association (MCAA) i European Molecular Biology Organization (EMBO) w Initiative for Science in Europe (ISE). To niezależna platforma europejskich towarzystw i organizacji naukowych o akademickim charakterze, kierująca do KE opinie o działaniu nauki i kształtowaniu polityki naukowej w Europie. W rozmowie z „Forum Akademickim” dr Górna przyznaje, że w ramach swojej działalności w grupie roboczej ISE dotyczącej Horyzontu Europa poszukuje rozwiązań, które zwiększyłyby udział naszego kraju w tym programie ramowym UE. Jednym z narzędzi wskazywanych przez samą Komisję jest właśnie tzw. transfer of funds, dzięki któremu decyzją danego kraju członkowskiego można przesunąć dostępne środki strukturalne na rzecz np. konkursów dla najzdolniejszych badaczek i badaczy organizowanych przez ERC – to superliga europejskich naukowców. Nie chodzi tu przy tym o żadne dodatkowe pieniądze, lecz dołożenie funduszy zarezerwowanych i tak dla danego kraju, tyle że do innych programów.

Więcej można przeczytać na stronie „Forum Akademickie”: https://forumakademickie.pl/sprawy-nauki/wiecej-grantow-erc-dzieki-mechanizmowi-transferu-funduszy/?fbclid=IwAR2x4T_nlMoHd96PYiHMsjh-vCVQSLetqe14gESCYXAKFfM9uKT9OydABdc

 

Źródło: www.forumakademickie.pl