Konferencja „Analiza chemiczna w ochronie zabytków” 30.11-1.12.2023

W dniach 30 listopada – 1 grudnia w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się dwudziesta trzecia konferencja “Analiza Chemiczna w Ochronie Zabytków” (AChwOZ’XXIII).

Więcej informacji na temat konferencji oraz program można znaleźć pod adresem: analizazabytkow.pl

W czwartek zaproszeni prelegenci skupią się na badaniach metali:

• wykład pt. “Development of analysis tools to help diagnose heritage metals or acquisition of new skills to encourage interdisciplinarity between conservation professionals” wygłosi profesor Christian Degrigny z Haute Ecole de Conservation-restauration Arc, Neuchâtel, Switzerland.
  • wykład pt. „Archeometalurgia: metale interdyscyplinarnie” wygłosi dr hab. inż., prof. AGH Aldona Garbacz-Klempka z Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Sesja piątkowa, jak zawsze, poświęcona będzie prezentacji komunikatów naukowych uczestników konferencji.

Dodatkowo, prof. Christian Degrigny poprowadzi warsztaty dotyczące identyfikacji metali w dniach 29 i 30 listopada. Odbędą się one w budynku MNW, przy Al. Jerozolimskich 59, gdzie znajduje się Pracownia Badań i Ochrony Muzealiów.

Źródło: www.cnbch.uw.edu.pl