Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

PIKNIK NAUKOWY 2023 – FOTORELACJA

W dniu 27 maja 2023 roku w godz. 11.00-20.00 odbyła się 26 edycja Pikniku Naukowego w Warszawie na PGE Narodowym.
Tematem przewodnim było hasło „Rewolucje naukowe”. Organizatorem imprezy było Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Koordynatorami z ramienia Wydziału Chemia UW były dr Katarzyna Pałka i dr Elżbieta Winnicka.

Liczne pokazy ciekawej chemii prowadzone przez Pracowników, Doktorantów i Studentów naszego Wydziału zwracały baczną uwagę przybyłych gości. Pokazy doświadczeń prezentowane przez Wydział Chemii były skierowane do szerokiego grona publiczności niezależnie od wieku i zainteresowań.
Doświadczenia, w których aktywny udział brali goście, prezentowane nieprzerwanie przez cały czas trwania Pikniku to:
nanocząstki złota,
pachnąca fabryka,
tajemnicze pismo,
enzymy jako biokatalizatory,
reakcja alkoholu poliwinylowego z boraksem – superlepka ciecz.

Na tegorocznym Pikniku Naukowym Wydział Chemii był reprezentowany przez koordynatorów oraz 20 osobową grupę Pracowników, Doktorantów i Studentów naszego Wydziału:
dr Agnieszka Krogul – Sobczak
Hubert Nagrocki
Priyanka Jain M.Sc
mgr Beata Rytelewska
mgr Piotr Cieciórski
Wiktoria Kołomyjska
Natalia Pisarek
mgr Anna Chmielnicka
Wiktoria Zdanowska
Nabila Nawaz M.Sc

Adam Margas
Zuzanna Reterska
Jan Kulczycki
Julia Chmielewska
Simon Lukato M.Sc
mgr Agnieszka Prus
Alicja Bałuta
mgr Wojciech Witkowski
Konstanty Zdunek
Michał Żebrowski
Spotkaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem, zainteresowaniem i uznaniem, zarówno ze strony Organizatorów Pikniku, jak i odwiedzających gości.

Swoje stoisko zorganizowali na Pikniku Naukowym również studenci z Koła Naukowego Chemików „ProbUWka”. Na ich stoisku przez cały czas trwania Pikniku Naukowego można było wziąć udział w warsztatach.
Największym powodzeniem wśród najmłodszych zwiedzających cieszyła się chromatografia barwników z flamastrów i obserwacja przedmiotów codziennego użytku w świetle UV. Co godzinę prowadzone były pokazy. Podczas tych łączących tematykę biologii i chemii można było zobaczyć, jak wybarwia się komórki oraz sprawdzić, czy trawa naprawdę jest zielona, obserwując chromatografię wyekstrahowanych z niej barwników. W czasie pokazów łączących tematykę chemii i fizyki można było podziwiać lewitację nadprzewodnika nad magnesami, przekonać się, że dziesięciogroszówka może zmienić kolor na złoty oraz dowiedzieć się, że nie zawsze 2+2 jest równe 4 przy obserwacji zjawiska kontrakcji.

Dziękujemy za tak liczne odwiedziny naszych stoisk i już teraz nie możemy się doczekać kolejnego Pikniku Naukowego!

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:

Fot. Rafał Chojnacki/WCh UW