Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykłady z ciekawej chemii

Zapraszamy na wykłady z ciekawej chemii dla uczniów szkół średnich.

W semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024 spotkania te będą się odbywały w formie zdalnej.

Kontakt: dr Katarzyna Kińska (kkinska@chem.uw.edu.pl)


W dniu 21 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 16.00 dr hab. Barbara Wagner, prof. ucz. wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Chemiczne wzorce autentyczności: o badaniach zabytków słów kilka”.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: https://meet.google.com/pen-wuda-upw

Zabytki podlegają ochronie bez względu na stan zachowania. Reguła ta obowiązuje również w czasie prowadzenia badań fizyko-chemicznych i wymusza bardzo specyficzne podejście do pomiarów, które dla współczesnych próbek materiałowych można prowadzić w sposób znacznie mniej restrykcyjny. Dla każdego obiektu zabytkowego punktem wyjścia do jakichkolwiek badań konieczne jest oszacowanie ryzyka potencjalnych zmian, jakie mogą pojawić się na skutek pomiaru, lub podjęcie decyzji o pobraniu mikropróbki, reprezentującej potem obiekt podczas badań laboratoryjnych. Różne rozwiązania i możliwości badania składu chemicznego cennych obiektów zabytkowych zostaną pokazane podczas wykładu, ilustrowanego przykładami badań autentyczności zabytków realizowanych w Pracowni Teoretycznych Podstaw Chemii Analitycznej Wydziału Chemii UW. Wśród obiektów zaprezentowane zostaną m.in. poszukiwania wzorca autentyczności XVIII-wiecznej czerwonej kamionki na przykładzie cennej kolekcji ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Badania zostały przeprowadzone ponad 10 lat temu w ramach przygotowań do wystawy „Wokół herbaty, kawy i czekolady” (https://www.wilanow-palac.pl/wystawa_wokol_herbaty_kawy_i_czekolady.html).