Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW 2024 [RELACJA]

Czy chemia może być słodka? Co, prócz cukru, można znaleźć w kotlecie? Jak skonstruować czujnik fluorymetryczny albo zmierzyć warstwy po tysiąckroć cieńsze od ludzkiego włosa? Naukowcy Kampusu Ochota, doktoranci i studenci kierunków ścisłych i przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim codziennie odkrywają tajniki otaczającego nas świata. Siedem wydziałów UW zlokalizowanych na warszawskiej Ochocie otworzyło swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych prowadzonymi tam badaniami.

23 marca 2024 roku DOKO obyło się po raz dziesiąty. Wydarzenie otworzyli oficjalnie o godz. 10:00 prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, oraz prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW. Z okazji okrągłego jubileuszu, tematem otwierającego imprezę MultiWykładu było różnorodne, naukowe spojrzenie na warstwy (nie tylko urodzinowego tortu jak się okazało). Wydział Chemii na MultiWykładzie reprezentowała dr Karolina Piecyk, która przybliżyła niemal półtysięcznej widowni kolejne warstwy zabezpieczeń przed pasożytniczymi nicieniami. Poza profilaktyką, dowiedzieliśmy się jak działają i jak poszukuje i projektuje leki przeciwpasożytnicze wykorzystujące inhibicję translacji materiału genetycznego nicieni.

rys. Dorota Kostowska (@dorota.kostowska)

Podczas MultiWykładu obecna była rysowniczka i artystka Dorota Kostowska, która prowadziła tzw. graphic recording poszczególnych części MultiWykładu. Graficzne notatki z pozostałych 6 części możecie znaleźć na stornie DOKO na Facebooku.

fot. Mirosław Kaźmierczak

Dla zainteresowanych studiami

Poza aulą wykładową, w holu Wydziału Fizyki przy ul. Pasteura 5, z godziny na godzinę przybywało gości – w większości uczniów zainteresowanych nauką w dziedzinach: chemii, fizyki, biologii, geologii, informatyki, matematyki, psychologii czy medycyny. Była to dla nich dobra okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat studiów na UW, gdyż mogli spotkać się ze studentami, przedstawicielami samorządu, a także komisjami rekrutacyjnymi, nie tylko poszczególnych wydziałów Kampusu Ochota, ale także Biura ds. Rekrutacji UW.

Na stoiskach wydziałów na gości czekał słodki, urodzinowy poczęstunek.

fot. Mirosław Kaźmierczak

fot. Rafał Chojnacki

Dla żądnych wiedzy

Naukowcy, pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Chemii przygotowali tego dnia szereg atrakcji, wizyt w laboratoriach badawczych oraz ciekawych i kolorowych eksperymentów.

Swoją ciekawość o mikropalstiku i o sposobach jego identyfikacji we wszechoceanie zaspokoili uczestnicy wykładu pt. Rozstrzelone po świecie, czy strzał w dziesiątkę, a może nie do ustrzelenia? – czyli o identyfikacji fragmentów mikroplastiku morskiego z różnych zakątków świata, który przygotowała i poprowadziła dr Agnieszka Dąbrowska. Podczas wykładu, naukowczyni odpowiedziała, czy po kolejnej dekadzie badań jesteśmy w stanie określić dokładnie ile ton tworzyw sztucznych jest we Wszechoceanie oraz jakie są konsekwencje ich obecności. Mówiła również o najnowszych odkryciach i wyzwaniach na przyszłość.

Na warsztatach w Laboratorium Badań Polimerów mogliście sprawdzić jak zmierzyć warstwy cieńsze po tysiąckroć od ludzkiego włosa i odkryć, dlaczego bańki mydlane są kolorowe. W Laboratorium Dydaktyki Chemii przekonaliście się jak piękna i kolorowa jest chemia i dowiedzieliście się jak zbadać właściwości kwasowo-zasadowe różnych substancji. Dr Piotr Mocny podczas warsztatu opowiadał o zastosowaniu niezwykłych powłok polimerowych i badaniu ich właściwości. Dr Marcin Strawski przekonywał, że badania powierzchni nanomatoeriałów są tylko powierzchownie nieskomplikowane. Na warsztacie u Pani dr Anny Kisiel-Kwiatek uczestnicy odkrywali tajniki działania czujników fluorymetrycznych do oznaczania jonów potasu.

fot. Rafał Chojnacki

Kolorowa chemia

Zainteresowani kwantowochemicznymi metodami obliczeniowymi mogli przekonać się, że da się rozróżniać izomery i izotopologi na podstawie symulacji ich widm w podczerwieni. Warsztat prowadzili dr Michał Hapka i dr Michał Przybytek. Jeśli chcieliście odkryć co chemik może znaleźć w kotlecie i w probówce, mogliście wykonać reakcje charakterystyczne wykrywania tłuszczy, białek i cukrów w pracowni biochemii pod opieką dr Joanny Szawkało i współpracowników.

fot. Rafał Chojnacki

Z okazji okrągłego jubileuszu DOKO, dr Sylwia Żołądek i współpracownicy przygotowali szereg kolorowych eksperymentów w chemicznej cukierni. Piękne i pouczające eksperymenty można było wykonywać własnymi rękoma, pod czujnym nadzorem pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Chemii. Kolorowe eksperymenty przyciągały uwagę tych młodszych uczestników DOKO ale sprawiały też radość starszym.

fot. Rafał Chojnacki

Z nutką rywalizacji i z nagrodami

Podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota 2024 mogliście również oddać się rywalizacji. Członkowie Koła Naukowego Chemików ProbUWka przygotowali dla uczestników DOKO nie lada wyzwanie! W godzinach trwania Dnia Odkrywców mogliście wziąć udział w Grze Terenowej pt. Odkryj warstwy wiedzy na Kampusie Ochota. Studenci Kolegium MISMaP, Wydziału Chemii, Fizyki, Biologii i Medycznego przygotowali siedem całkiem niełatwych zagadek. Zespoły biorące udział w grze musiały zmierzyć się, na czas!, z różnorodnymi wyzwaniami w różnych miejscach Kampusu Ochota UW. Np. na Wydziale Chemii zadaniem było nazwać poszczególne elementy stanowiska do syntezy organicznej, na Wydziale Medycznym skompletować i poskładać czaszkę lub rękę (oczywiście modele 😉), a na Wydziale Matematyki rozwiązać zagadkę „sapera”, ale w wydaniu heksagonalnym.

fot. Rafał Chojnacki

fot. Mirosław Kaźmierczak

Zespoły, które najszybciej rozwiązały zagadki na wszystkich stanowiskach Gry Terenowej zostały uhonorowane atrakcyjnymi nagrodami.

Drużyny zostały sklasyfikowane w dwóch kategoriach: rodzinnej, gdy w składzie drużyny byli rodzice i dzieci oraz w generalnej, gdy członkami drużyny byli wyłącznie licealiści i/lub uczniowie szkół podstawowych.

W klasyfikacji generalnej, najszybszymi drużynami byli:

  • „Dowolna” z czasem netto 606 sekund (10 min. 6 s) – I miejsce
  • „Asia i Natalka” z czasem netto 841 sekund (14 min. 1 s) – II miejsce
  • „Kornelia” z czasem netto 899 sekund (14 min. 59 s) – III miejsce

W klasyfikacji rodzinnej, najszybciej z zagadkami uporali się:

  • „Aloes” z czasem netto 462 sekund (7 min. 42 s) – I miejsce
  • „Żwawe Żółwie” czas netto 481 sekund (8 min. 1 s) – II miejsce
  • „Klan Pioruna” czas netto 516 sekund (8 min. 36 s) – III miejsce

fot. Mirosław Kaźmierczak

Dla wytrwałych

W trakcie całego Dnia Odkrywców, uczestnicy mieli możliwość zebrania wpisów w Indeksie Wzorowego Słuchacza DOKO. Wymagane było zebranie wpisów z MultiWykładu, dwóch warsztatów, pokazów lub innych wykładów odbywających się w ciągu całego Dnia Odkrywców na różnych wydziałach Kampusu Ochota i jednego ze Strefy Pokazów zlokalizowanej na Wydziale Fizyki.

Spośród ponad 120 osób, które zebrały komplet wpisów w Indeksie rozlosowaliśmy 10 pakietów nagród. Co prawda Indeks Wzorowego Słuchacza DOKO nie pozwala na uzyskanie dodatkowych punktów w rekrutacji na studia, ale stanowi świetną zabawę i wyzwanie dla wszystkich, których ciekawią nauki ścisłe i przyrodnicze.

fot. Mirosław Kaźmierczak

Dla uważnych

Po MultiWykładzie inaugurującym DOKO, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w Kolokwium czyli MultiQuizie, który sprawdzał czy zrozumieli lub zapamiętali materiał prezentowany przez wykładowców. Słuchacze Multiwykładu wykazali się szczególną uważnością, Ci z najwyższymi wynikami z Kolokwium zostali nagrodzeni. Komisja egzaminacyjna zdecydowała się w tym roku wyróżnić aż 13 osób, które uzyskały najlepszą ocenę.

fot. Mirosław Kaźmierczak

Spotkajmy się ponownie

Już 20 kwietnia spotkamy się ponownie na Dniu Otwartym Uniwersytetu Warszawskiego!

Startujemy o godz. 10.00 na kampusie głównym UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

To wyjątkowa okazja, aby poznać wszystkie kierunki studiów na UW, naszych studentów oraz dowiedzieć się więcej o samym Uniwersytecie. Czekać na Was będą również reprezentanci Wydziału Chemii!

Podczas wydarzenia:
👉 opowiemy Ci o ofercie studiów na UW
👉 zapoznasz się z zasadami rekrutacji,
👉 podpowiemy kierunek, w którym możesz iść, jeśli już masz plan na rozwój swojej kariery,
👉 spotkasz studentów i kadrę wszystkich wydziałów i jednostek,
👉 porozmawiasz ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy opowiedzą o interesujących Cię kierunkach,
👉 zobaczysz, że studia to nie tylko nauka.

Jeśli w tym roku kończysz studia licencjackie i szukasz swojej drogi na II stopniu studiów, to wydarzenie jest również dla Ciebie!

Do zobaczenia!

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO) jest imprezą popularyzującą naukę przede wszystkim wśród uczniów szkół średnich i ostatnich klas szkół podstawowych, którzy są zainteresowani studiami na kierunkach ścisłych i przyrodniczych.

DOKO UW 2024 to wspólna inicjatywa wydziałów: Biologii; Chemii; Fizyki; Geologii; Matematyki, Informatyki i Mechaniki; Psychologii oraz Wydziału Medycznego, a także jednostek: Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nowych Technologii (CeNT UW), Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP), a także Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (CYKLOTRON) i Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBŚ).

Tekst: dr Michał Michalec. Zdjęcia: Rafał Chojnacki, Mirosław Kaźmierczak. Uniwersytet Warszawski. Udostępnione na licencji CC BY-NC 4.0 DEED