Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

„Walcząc z chorobą Alzheimera”

W jesiennym numerze pisma uczelni „UW” można przeczytać o badaniach nowego związku organicznego o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera („Walcząc z chorobą Alzheimera”, s. 60).

– Najważniejszym odkryciem, jeśli chodzi o chorobę Alzheimera, byłoby poznanie, co jest jej przyczyną i na tej podstawie zaproponowanie odpowiedniego leczenia – mówi dr Anna Zawadzka z Wydziału Chemii UW. Zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Narodowego Instytutu Leków zbadał nowy związek organiczny o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera od wielu lat stanowi wyzwanie dla lekarzy i naukowców. Choć trwają badania nad nowymi lekami, w dalszym ciągu nieznane są przyczyny choroby, której objawami są m.in. otępienie oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Zaburzenie to dotyka nie tylko osobę chorą, ale także jej najbliższe otoczenie. Każde nowe odkrycie związane z leczeniem choroby Alzheimera budzi więc szeroki odzew społeczny. Tak było też w przypadku związku organicznego odkrytego i zbadanego przez zespół z udziałem naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Syntezy związku dokonała dr Anna Zawadzka z Zakładu Chemii Organicznej i Technologii Chemicznej UW, która od ponad dziesięciu lat zajmuje się inhibitorami cholinoesteraz, czyli substancjami blokującymi działanie enzymów odpowiadających m.in. za rozkład neuroprzekaźników.

W badaniach nad związkiem odkrytym przez dr Annę Zawadzką uczestniczyli także inni badacze z Uniwersytetu Warszawskiego. Ilona Mojzych, doktorantka przygotowująca rozprawę pod opieką prof. Mazura (Zakład Chemii Fizycznej i Radiochemii), była zaangażowana w badania fizykochemiczne związku oraz jego koniugatu. Radiochemik dr hab. Maciej Chotkowski włączył się w badania z wykorzystaniem nanocząstek złota z dodatkiem radioizotopu Au-198.

Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w maju tego roku w artykule A tetrahydroacridine derivative and its conjugate with gold nanoparticles: promising agents for the treatment of Alzheimer’s disease na łamach czasopisma „Physical Chemistry Chemical Physics”.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu „Walcząc z chorobą Alzheimera”, który znajduje się w jesiennym numerze pisma uczelni „UW” (s. 60).