Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Publikacja w Nucleic Acids Research (2023)

W międzynarodowej współpracy Grupy Biologii Strukturalnej dr Marii Górnej wraz z laboratoriami Dr Susanne Kramer (Uniwersytet w Würzburgu) i Dr Martina Zoltnera (BIOCEV, Uniwersytet Karola w Pradze), wspieranymi przez współpracowników w Wielkiej Brytanii i Brazylii, opisano nowy kompleks dekapujący mRNA, który jest unikalny dla świdrowców. Trypanosoma (świdrowce) to jednokomórkowe pasożyty odpowiedzialne za śpiączkę afrykańską (ludzką trypanosomatozę afrykańską), a więc unikalne białka mogą stanowić doskonałe cele dla leków przeciwko tej chorobie.

Natalia Karolak (Grupa Biologii Strukturalnej), doktorantka w programie TRIBIOCHEM, oczyściła enzym dekapujący ALPH1 Trypanosoma brucei i scharakteryzowała jego stan oligomeryczny, odkrywając, że domena C-końcowa odpowiada za dimeryzację. Dr Maria Górna na podstawie analiz przewidywanej struktury ALPH1 wykryła, że owa C-końcowa domena złożona z α-helis przypomina domenę GE1, która odpowiada za interakcję, oligomeryzację i lokalizację w granulach RNA analogicznych kompleksów dekapujących u innych eukariontów. Sugeruje to interesujące analogie w metabolizmie mRNA człowieka, który wykorzystuje enzymy dekapujące Dcp1/2, a świdrowcowym kompleksem opartym o ALPH1.

Dalsze prace badawcze we współpracy laboratoriów dr Górnej, dr Kramer i dr Zoltnera będą miały na celu rozwój leków trypanobójczych skierowanych przeciw enzymowi ALPH1.

https://doi.org/10.1093/nar/gkad497