Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Grafenowa matryca opracowana na UW ma pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów

Badania prowadzone przez zespół Doktor Barbary Kowalewskiej (SONATA, NCN) dotyczące projektowania układów bioelektrokatalitycznych opartych na nanostrukturach węglowych wykazały, że odpowiednia modyfikacja struktury grafenu grupami funkcyjnymi pozwala na efektywne unieruchomienie enzymów i białek na jego powierzchni. W wyniku badań (z udziałem Doktor Katarzyny Jakubów-Piotrowskiej i Doktora Piotra Piotrowskiego) powstał wynalazek – grafenowa matryca, która może być zastosowana jako stabilny układ o wysokiej czułości, nie tylko w biosensorach analitycznych, ale także w urządzeniach elektronicznych stosowanych w medycynie, biologii i biokatalizie chemicznej.

Dzięki współpracy z Uniwersyteckim Ośrodkiem Transferu Technologii UW doszło do komercjalizacji wynalazku. Umowa licencyjna na patent została podpisana przez prof. dra hab. Alojzego Z. Nowaka, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz dra n. med. Krisa Siemionowa, Prezesa Zarządu Biometryks LLC. (Link do artykułu)

Amerykańska firma Biometryks LLC, znana z badań nad innowacyjnymi technologiami medycznymi, zamierza zastosować nowatorską technologię produkcji matrycy grafenowej w konstrukcji bioczujników do nieinwazyjnej analizy próbek rzeczywistych. Opracowane urządzenia pozwolą na udoskonalenie procesu monitorowania i diagnostyki wielu chorób.

W dniu 10.11.2022 r. na Wydziale Chemii UW odbyło się spotkanie w celu omówienia warunków współpracy badawczo-rozwojowej.

 

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. Paul Lewicki (pionier eksploracji danych i Big Data Learning), dr Barbara Kowalewska (WCh UW) oraz dr n. med. Kris Siemionow (Prezes Zarządu Biometryks LLC).