Publikacja w ACS Applied Materials & Interfaces (2022)

Zespół dra hab. Wiktora Lewandowskiego, prof. ucz., opublikował pracę pt. „Hydrophobic Gold Nanoparticles with Intrinsic Chirality for the Efficient Fabrication of Chiral Plasmonic Nanocomposites” w najnowszym wydaniu czasopisma ACS Applied Materials & Interfaces.

Opublikowane wyniki badań są rezultatem współpracy naukowców z WCh UW z dwoma zespołami z Hiszpanii, profesorem Markiem Grzelczakiem z Centrum Fizyki Materiałów, CSIC (San Sebastian, Hiszpania) oraz grupą profesora ‪Jorge Pérez Juste z Uniwersytetu Vigo, CINBIO (Vigo, Hiszpania). Praca opisuje szybką i uniwersalną metodę pozwalającą na uzyskanie hydrofobowych nanocząstek złota o chiralnej morfologii. Nanocząstki takie mają unikatową, chiralną strukturę, co czyni je nienakładanymi ze swoimi lustrzanymi odbiciami. Kształt ten jest wynikiem kontrolowanego dodatku L- bądź D-cysteiny podczas syntezy. Praca ta jest pierwszą publikacją naukowców afiliowanych w Polsce, opisującą syntezę i wykorzystanie nanocząstek o chiralnej morfologii charakteryzujących się małym rozrzutem wielkości.

Podstawą opracowanej metody jest wykorzystanie syntezowanych na Uniwersytecie Warszawskim tioli organicznych o budowie zbliżonej do prętopodobnych ciekłych kryształów. Związki te wiążą się do powierzchni nanocząstek nadając im hydrofobowe właściwości. Wspomniana praca, poza procesem zmiany polarności nanocząstek, pokazuje również szerokie możliwości zastosowania uzyskanych produktów. Były one wykorzystane do tworzenia kompozytów z różnorodnymi matrycami o niepolarnym charakterze: ciekłymi kryształami, fizycznymi żelami oraz kopolimerami blokowymi. Kompozyty te charakteryzowały się właściwościami optycznymi charakterystycznymi dla zdyspergowanych, chiralnych nanocząstek, potwierdzając kompatybilność chemiczną pomiędzy nanocząstkami a stosowanymi matrycami organicznymi.

Dane bibliograficzne i link do artykułu:
N. Kowalska, F. Bandalewicz, J. Kowalski, S. Gómez-Graña, M. Bagiński, I. Pastoriza-Santos, M. Grzelczak, J. Matraszek, J. Pérez-Juste and W. Lewandowski, Hydrophobic Gold Nanoparticles with Intrinsic Chirality for the Efficient Fabrication of Chiral Plasmonic Nanocomposites. ACS Appl. Mater. Interfaces 2022 https://doi.org/10.1021/acsami.2c11925.