Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Częstochowskiej Prof. dr. hab. Pawłowi Kuleszy [RELACJA]

Profesorowi Pawłowi Kuleszy Senat Politechniki Częstochowskiej nadał tytuł Doktora Honorowego Politechniki Częstochowskiej w zakresie inżynierii materiałowej.

Prof. dr hab. Paweł Kulesza, Członek Rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych polskich elektrochemików przełomu wieków, uczonym o uznanym autorytecie krajowym, jak i międzynarodowym, zasłużonym organizatorem nauki i opiekunem młodej kadry naukowej. Jego zainteresowania naukowe obejmują swym zasięgiem zarówno chemię fizyczną, elektrochemię, nieorganiczną chemię analityczną, chemię materiałową, czy inżynierię materiałową.

Praca i osiągnięte wyniki prof. Kuleszy są dostrzegane i wyróżniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Zostały mu przyznane tytuły Fellow of the Electrochemical Society w 2018 roku (USA) oraz Vebleo Fellow, a także Nagroda im. W. Świętosławskiego (2002), Nagroda im. A. Piekary (1998), Nagroda im. W. Kemuli (1997).

Prof. dr hab. Paweł Kulesza jest bardzo blisko związany z Politechniką Częstochowską. W latach 1995-2002 był jej pracownikiem (Katedry Chemii Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, obecnie Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów). Współpraca z pracownikami Politechniki Częstochowskiej przyniosła około 30 wspólnych prac, opublikowanych w czasopismach indeksowanych w bazie JCR. Rezultatem tej współpracy jest także wypromowanie przez profesora Kuleszę na Politechnice Częstochowskiej 4 doktorów.

Uroczystość nadania naukowcowi tytułu doktora honoris causa Politechniki Częstochowskiej odbyła się 7 listopada 2022 r. w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

Źródło i więcej zdjęć: www.pcz.pl