Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Kto zostanie tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii?

Trzeci dzień Tygodnia Noblowskiego – dziś Komitet Noblowski ogłosi nazwiska laureatek bądź laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Warto też pamiętać, że wyróżnione osiągnięcia w tej dziedzinie (podobnie zresztą jak w pięciu pozostałych) w sposób znaczący zmieniają naszą rzeczywistość. Łatwo o przykład:

  • W 1987 roku podpisano tak zwany protokół montrealski. Dziś ma on ponad 200 sygnatariuszy. Podpisujące się pod nim państwa zobowiązywały się do wprowadzenia zakazu używania w przemyśle chemikaliów niszczących warstwę ozonową Ziemi. Przykładem takich substancji były powszechnie używane pod koniec zeszłego wieku (np. w dezodorantach) freony.
  • Badania dowiodły, że gdyby ludzkość nie zaprzestała używać szkodliwych chemikaliów na dużą skalę, średnie temperatury rosłyby w tempie trzech procent rocznie, a dziura ozonowa objęłaby całą planetę do połowy XXI wieku. W 1995 roku Paul Crutzen, Mario Molina i Sherwood Rowland otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wskazanie niszczącego wpływu, jaki freon wywiera na warstwę ozonową. To właśnie ich prace naukowe pomogły położyć podwaliny pod światowy zakaz stosowania substancji zubażających warstwę ozonową. Jest to przykład podstawowych badań naukowych, które doprowadziły do globalnej decyzji politycznej.

Serdecznie zachęcamy do śledzenia dzisiejszego werdyktu Komitetu Noblowskiego i zapraszamy do wysłuchania komentarzy badaczek i badaczy (z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego), przybliżających znaczenie osiągnięć tegorocznych noblistek bądź noblistów w ramach centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego, organizowanego przez CWiD UW.

W panelu ekspertek i ekspertów zasiadać będą:

  • dr Maria Górna – Zakład Chemii Teoretycznej i Strukturalnej, Wydział Chemii UW
  • prof. dr hab. Jacek Jemielity – Centrum Nowych Technologii UW CeNT
  • prof. dr hab. Paweł Kulesza – Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Wydział Chemii UW
  • dr hab. Wiktor Lewandowski, prof. ucz. – Zakład Chemii Organicznej i Technologii Chemicznej, Wydział Chemii UW
  • prof. dr hab. Sławomir Sęk – Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Wydział Chemii UW.

Przebieg dyskusji będzie można obserwować od godz. 11:35 na kanale YouTube Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego: https://bit.ly/3C96YLd.