Spotkanie z UCW
09 października 2019

Studenci, doktoranci, pracownicy i absolwenci UW zainteresowani działalnością społeczną będą mogli poznać możliwości w tym zakresie podczas spotkania z przedstawicielami Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu. Odbędzie się ono 10 października na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

Działające od 2013 r. Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu zajmuje się promowaniem oraz organizowaniem wolontariatu edukacyjnego, wielokulturowego i projektowego, dzięki którym wolontariusze dzielą się z innymi specjalistyczną wiedzą i rozwijają współpracę z otoczeniem uniwersytetu.

10 października jego przedstawiciele spotkają się z członkami społeczności akademickiej UW, by porozmawiać na temat możliwych form działania społecznego, rozwoju własnych kompetencji, realizacji pasji czy przekazywania wiedzy innym. UCW zapewnia m.in. szansę udziału w różnorodnych akcjach, prowadzenia projektów społecznych lub autorskich zajęć, zaangażowania w działania na rzecz wielokulturowości na UW.

Wśród atrakcji przygotowanych przez UCW znajdą się m.in.:

  • nauka konstrukcji szarpaka dla psów w stylu „zero waste” i maty węchowej, które zostaną przekazane zwierzętom z Żółtych Boksów w Schronisku na Paluchu,
  • niespodzianka przygotowana przez seniorki i seniorów ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich,
  • rozmowy na temat działalności wolontariackiej na UW.

W akcji UCW będzie można wziąć udział 10 października od godz. 9.30 w namiocie rozstawionym przed dawną Biblioteką Uniwersytecką na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć tutaj>>

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Prof. Svetlana Rogacheva z Medical University „REAVIZ” w CNBCh
08 października 2019

W terminie 08-22.10.2019 r., w ramach projektu Visiting Professor Programme, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW odwiedzi prof. Svetlana Rogacheva z Saratov Medical University „REAVIZ”.

Pani profesor będzie gościem grupy Biogeochemia, Ekologia i Ochrona Ekosystemów kierowanej przez dr hab. Małgorzatę Suską-Malawską, prof. UW.

Podczas pobytu, prof. Rogacheva wygłosi wykład pt. Biosensors and chemical sensors of toxic compounds”.

Termin: 14 października br. (poniedziałek), o godz. 13.00, Aula B w CNBCh UW.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani konsultacjami, prosimy o kontakt z dr hab. Małgorzatą Suską-Malawską, prof. UW, e-mail: malma@biol.uw.edu.pl

Wykład


Studia częściowe za granicą w semestrze letnim 2019/2020
07 października 2019

Studenci i doktoranci, którzy chcieliby semestr letni roku akademickiego 2019/2020 spędzić na uczelni zagranicznej, mogą starać się o stypendium w ramach programu Erasmus+. Trwa trzecia tura kwalifikacji, a na łamach najnowszego numeru pisma uczelni „UW” można znaleźć relacje studentów, którzy wzięli udział w wymianie.

Oferta stypendialna dotyczy wyjazdów na studia częściowe. Na chętnych czekają miejsca na uniwersytetach w 28 krajach (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy). Stypendyści będą otrzymywać stypendium w wysokości od 400 do 500 euro miesięcznie (w zależności od kraju, do którego wyjadą). Oferta skierowana jest do osób, które ukończyły co najmniej I rok studiów pierwszego stopnia. Przy kwalifikacji pod uwagę brana jest średnia ocen w poprzednim roku akademickim oraz znajomość języka obcego.

Ostateczny termin składania dokumentów w ramach trzeciej tury kwalifikacji mija 15 października. Szczegółowych informacji na temat warunków uczestnictwa i wymaganych dokumentów udziela Biuro Współpracy z Zagranicą UW (p. Monika Satała, e-mail: monika.satala(at)adm.uw.edu.pl).

>> bwz.uw.edu.pl

Erasmusowe refleksje w piśmie „UW”

– Bardzo chciałam się przekonać, jak to jest studiować za granicą. Taki wyjazd wszechstronnie rozwija – uczy zaradności, samodzielności, otwartości na różnorodność, podnosi kompetencje językowe oraz społeczne. Sprawia, że student czuje się nie tylko Polakiem, ale także Europejczykiem – mówi Edyta Zbąska, studentka psychologii na UW, która odbyła studia częściowe w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Wypowiedzi innych uczestników studiów częściowych w ramach programu Erasmus+ można znaleźć na łamach najnowszego numeru pisma uczelni „UW”

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Nagroda Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego
30 września 2019

 

Praca zgłoszona przez Panią EMILIĘ GÓRZYŃSKĄ zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac licencjackich/inżynierskich w Konkursie Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego PTN 2019 na najlepsze prace z dziedziny atomistyki.

Praca została wykonana pod kierunkiem dr hab. Zbigniewa Rogulskiego (Wydział Chemii UW) i dr inż. Agnieszki Majkowskiej (IChTJ).

Nagrodę w imieniu Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego wręczył (podczas uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2019/2020) członek Zarządu dr inż. Marek Rabiński.

Serdecznie gratulujemy!

 

 


23. Festiwal Nauki na Wydziale Chemii UW
25 września 2019
Welcome Day dla studentów zagranicznych 30.09.2019

Drodzy Studenci,

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w organizowanym przez Welcome Point UW spotkaniu powitalnym (Welcome Day) dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy rozpoczną studia na UW w roku akademickim 2019/2020.

Podczas spotkań dowiecie się wiele na temat Uniwersytetu, jego funkcjonowania, a także możliwości, z których już niedługo będziecie mogli korzystać. Otrzymacie też pakiety powitalne i zaproszenie na wydarzenia planowane w październiku. Będzie to również wspaniała okazja do spotkania z kolegami z innych krajów. Po sesjach informacyjnych zaprosimy Was do udziału w grze terenowej oraz do wieczornej integracji przygotowanej przez Zarząd Samorządu Studentów UW.

– Spotkanie w języku angielskim rozpocznie się o godz. 10.00 w auli Auditorium Minus (stary BUW).

– Spotkanie w języku polskim rozpocznie się o godz. 12.30 w sali C w Auditorium Maximum.

Prosimy o rejestrację poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/cqRDGoNJNrfz6xYT8 (spotkanie w języku angielskim) lub https://forms.gle/Zmby5WdKGfnBAMj9A (spotkanie w języku polskim).

Szczegółowy program zostanie wkrótce opublikowany na stronie www.welcome.uw.edu.pl.

Zapraszamy także do dołączenia do specjalnie dla Was utworzonej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/WelcomePointUW/.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Welcome Point UW: welcome@uw.edu.pl.

Do zobaczenia!

Zespół Welcome Point


Laureat konkursu EUCYS będzie studiował na MISMaP
24 września 2019

Na zdjęciu Antoni Lis, laureat konkursu EUCYS 2019 podczas finału w Sofii. Fot. dr Magdalena Osial.

Antoni Lis zajął trzecie miejsce w Konkursie Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS). Młody chemik w tym roku rozpocznie studia w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas konkursowego finału w Sofii Antoni Lis zaprezentował efekty swoich badań, które prowadził głównie w laboratoriach Wydziału Chemii UW. Zaproponował on wykorzystanie nanocząstek tlenku żelaza w terapii antynowotworowej. Za swój debiut naukowy, który może przyczynić się do rozwoju medycyny, uzyskał nagrodę pieniężną w wysokości 3500 euro. Antoni był uczestnikiem programu Uniwersytet Młodego Chemika, inicjatywy Wydziału Chemii UW. Swoją pracę i zainteresowania rozwijał też w ramach projektu Manufaktura Naukowców pod okiem dr Magdaleny Osial, pomysłodawczyni i realizatorki Manufaktury.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców jest organizowany przez Komisję Europejską od roku 1989. Uczestniczą w nim młodzi Europejczycy, którzy z sukcesami brali udział w eliminacjach w poszczególnych państwach. Funkcję krajowego organizatora konkursu EUCYS pełni pracownik UW i przewodniczący zarządu organizacji „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”, prof. Jan Madey. W 2014 roku europejski finał EUCYS odbywał się w Warszawie. Finalistów gościł Uniwersytet Warszawski.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na UW
22 września 2019

Rektor i Senat
Uniwersytetu Warszawskiego
zapraszają na

INAUGURACJĘ ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020

Uroczystość odbędzie się 1 października 2019 r., o godz. 14:00
w Auli im. Adama Mickiewicza, Auditorium Maximum
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Prosimy o zajęcie miejsc przed godz. 13:50

PROGRAM

Hymn Państwowy
Otwarcie uroczystości
Przemówienie JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcina Pałysa
Immatrykulacja
Gaude Mater Polonia
Przemówienie przedstawiciela studentów
Przemówienie przedstawiciela doktorantów
Wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Udalskiego
„Jak zakrzywiliśmy naszą Galaktykę, czyli o odkrywaniu tajemnic Drogi Mlecznej”
Gaudeamus igitur

***
Po części oficjalnej zapraszamy na lampkę wina w Pałacu Kazimierzowskim

 

Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus !
Post iucundam iuventutem,
post molestam senectutem
nos habebit humus,
nos habebit humus.

Vivat Academia, vivant professores,
vivat Academia, vivant professores,
vivat membrum quodlibet,
vivant membra quaelibet,
semper sint in flore,
semper sint in flore !


Dni adaptacyjne dla studentów I roku WCh UW

Mini-sympozjum 150.rocznica Układu Okresowego Pierwiastków Chem.
20 września 2019