Koncert UW „UWiecznić chwilę”

W tym roku przypada 205. rocznica urodzin UW. Z tej okazji 19 listopada odbył się koncert Uniwersytetu Warszawskiego „UWiecznić chwilę”. Wystąpiła Alicja Majewska oraz akademickie zespoły artystyczne. Zapis koncertu można obejrzeć na profilu UW w serwisie YouTube.

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I, podpisanego 19 listopada 1816 roku. Wydarzenie upamiętniające 205. rocznicę założenia UW odbyło się 19 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Koncert można było śledzić online na stronie UW.

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, skierował do społeczności akademickiej podziękowania za pracę na rzecz uczelni oraz złożył życzenia z okazji Święta Uniwersytetu. – Jestem dumny z działań i sukcesów, jakie odnoszą studentki i studenci, doktorantki i doktoranci, pracowniczki i pracownicy. Z Uniwersytetu Warszawskiego wyszło sześcioro Noblistów, a wiele osób było blisko tej nagrody. Podczas dwóch stuleci działalności Uniwersytetu powstało wiele tysięcy tekstów naukowych, które nadal są cytowane. Stale powstają ważne i przełomowe dzieła. Cieszy mnie, że nasi absolwenci odnoszą sukcesy naukowe, gospodarcze, polityczne, działają społecznie i bardzo chętnie wracają w mury uczelni – podkreślał rektor UW.

W pierwszej części koncertu zaprezentowały się zespoły artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego. Chór Akademicki przedstawił repertuar rozrywkowy, sięgając po utwory zarówno z początków swojej działalności, jak i współczesne.

Aktorzy z Teatru Hybrydy wykonali m.in. utwory muzyczne do tekstów: patronów 2021 roku – Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – oraz absolwentów UW – Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” przeniósł publiczność do świata Romów, prezentując „Balladę cygańską”.

W drugiej części koncertu wystąpiła Alicja Majewska (absolwentka UW) wraz z Włodzimierzem Korczem, kompozytorem i pianistą, oraz kwartetem smyczkowym Warsaw String Quartet.

Nagranie koncertu dostępne jest na profilu UW w serwisie YouTube.

 

 

Akademickie zespoły artystyczne

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – od 100 lat tworzą go studenci, pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych warszawskich uczelni. Zespół prezentuje muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem od 2002 roku jest Irina Bogdanovich.

Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego – jest jednym z najstarszych teatrów studenckich w Polsce, istnieje od końca lat 50. XX wieku, reaktywowany w 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kulturalnym i ideowym kontynuatorem legendarnych Hybryd założonych w 1957 roku, z których wywodzą się tacy artyści jak Jonasz Kofta, Urszula Dudziak czy Krzysztof Komeda. Współzałożycielem, dyrektorem i reżyserem Teatru jest Maciej Dzięciołowski.

Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka” – tworzą go od blisko 50 lat studenci i absolwenci uczelni, a także grupy dziecięce i młodzieżowe. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada m.in.: tańce narodowe; obrazy sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tradycjami i tematyką narodową. Współzałożycielem i kierownikiem zespołu jest Jan Łosakiewicz.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 22 listopada 2021

Data ostatniej modyfikacji: 22 listopada 2021