21. urodziny BUW

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie jest już od 21 lat na Powiślu. 15 grudnia 1999 roku wydano czytelnikom 42 tymczasowe karty wstępu. Dziś BUW ma ponad 100 tys. zarejestrowanych użytkowników.

W 1990 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego podjął decyzję, aby dochody z wynajmu gmachu byłego KC PZPR przeznaczyć na budowę nowej siedziby Biblioteki. 1 maja 1993 r. ogłoszono konkurs architektoniczny na nowy gmach Biblioteki. Pierwszą nagrodę oraz wskazanie do realizacji uzyskał projekt architektów Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. 15 grudnia1999 r., po pięciomiesięcznej przeprowadzce, Biblioteka została otwarta dla czytelników w nowej siedzibie na Powiślu. Pierwsze stoły i krzesła, z których mieli korzystać, przyjechały do biblioteki w przeddzień otwarcia.

Biblioteka dziś

BUW to największy gmach uczelni, jego powierzchnia wynosi 57 tys. m². Biblioteka gromadzi jeden z największych w Polsce księgozbiorów akademickich. Obecne zasoby BUW i bibliotek wydziałowych to ponad 6 mln książek, czasopism, zbiorów specjalnych i zasobów elektronicznych. Wokół budynku jest 15 tys. m² zieleni. Dodatkowe 2 tys. porośnięte różnorodną roślinnością znajduje się 16 metrów nad ziemią, na bibliotecznym dachu. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy: Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski czy Wisłę.

Z okazji urodzin Anna Wołodko, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, zapowiedziała nowy cykl filmów „Czytaj z UW”, który powstaje w bibliotece i z udziałem bibliotekarzy. W krótkich materiałach filmowych pracownicy uczelni będą opowiadać o swoich ulubionych książkach, które można znaleźć na półkach w BUW-ie. Premiera pierwszego filmu odbędzie się w styczniu 2021 r.

W kanałach społecznościowych Biblioteki rano pojawiła się zapowiedź urodzinowego rebusu, który publikowany będzie o godz. 14. Na hasło z rebusu będzie można odebrać w Informatorium w godz. 14-21 mały upominek: zieloną maseczkę z logo BUW, Buwoskop – notes architektoniczny i najnowsze „Wiadomości z Powiślańskiej” – periodyk Powiślańskiej Fundacji Społecznej.

 

Biblioteka otwarta dłużej

Od 14 grudnia Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-21, częściowo w trybie bezobsługowym. W weekendy nadal pozostaje nieczynna.

  • tryb bezobsługowy: pon., wt. w godz. 9-14, śr. – pt. w godz. 16-21;
  • informacja telefoniczna w trybie bezobsługowym: 22 55 25 181;
  • zapisy i Informacja wstępna są czynne: pon., wt. w godz. 14-20, śr. – pt. w godz. 9-15;
  • Informatorium, Wypożyczalnia, Czytelnia: pon., wt. w godz. 14-21, śr. – pt. w godz. 9-16;
  • Wolny Dostęp: pon. – pt. w godz. 9-21.

Ogólne zasady działania BUW oraz te dotyczące bezpieczeństwa pozostają bez zmian. Obowiązuje limit 300 osób przebywających jednocześnie w budynku Biblioteki. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie BUW.

 

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 15 grudnia 2020

Data ostatniej modyfikacji: 19 grudnia 2020