Głosowanie w plebiscycie Słowo Roku 2020

„Koronawirus”, „maseczka”, „kwarantanna”, „zdalny”, „wybory” czy „puma”. To tylko niektóre z propozycji, które mają szansę stać się Słowem Roku 2020. Do 31 grudnia każdy może zgłaszać własne pomysły lub wybrać spośród słów i wyrażeń przygotowanych przez organizatorów plebiscytu internetowego. W tym roku można oddać głos także na Słowo Dekady.

Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy składa się z plebiscytu internetowego i głosowania kapituły językoznawców. W plebiscycie online głos można oddać na dwa sposoby – wybierając słowo lub wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów oraz poprzez zgłoszenie własnej propozycji. Katalog słów do wyboru powstaje na podstawie kluczowych wyrazów z polskich dzienników, które publikowane są na stronach slowanaczasie.uw.edu.pl oraz slowadnia.clarin-pl.eu.

Plebiscyt organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego i Fundację Języka Polskiego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty Dodaj do Ulubionych”.

– Zapraszamy do głosowania na słowo roku 2020. Nie musi ono być nowe, nie musi również kojarzyć się dobrze ani źle. W ramach projektów „Słowa na czasie” i „Słowa dnia” regularnie prezentujemy wyrazy, które najczęściej pojawiają się w prasie. Słowo roku można wybrać spośród tych wyrazów lub zaproponować własne – zachęca prof. Marek Łaziński z Instytutu Języka Polskiego, kierujący pracami zespołu organizującego plebiscyt.

Zgłaszać można rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia. Lista nominowanych słów jest co miesiąc aktualizowana. Dotychczas pojawiły się na niej m.in. takie wyrazy, jak: „koronawirus”, „maseczka”, „kwarantanna”, „zdalny”, „wybory” czy „puma”.

Zagłosować może każdy, obowiązuje jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. Zwycięży słowo z największą liczbą zgłoszeń.

W ubiegłym roku plebiscyt internetowy wygrał akronim „LGBT”, kapituła nagrodziła natomiast słowo „klimat”. Podobne plebiscyty odbywają się także w innych krajach – m.in. redakcja brytyjskiego Słownika Collinsa słowem roku 2020 wybrała lockdown.

Słowo Dekady

Plebiscyt Słowo Roku organizowany jest przez Uniwersytet Warszawski już po raz dziesiąty. W tym roku można także zagłosować na najważniejsze słowo minionej dekady. Na liście słów nominowanych znajdują się słowa zwycięskie i wyróżniane w ostatnim dziesięcioleciu w plebiscytach internetowych oraz przez kapitułę językoznawców takie, jak np. „prezydencja”, „dane”, czy „feminatyw”. Podobnie jak w przypadku głosowania na Słowo Roku, Słowo Dekady można wybrać z zaproponowanej listy lub zgłosić własne.

Głos w plebiscytach na Słowo Roku 2020 oraz na Słowo Dekady można oddać do 31 grudnia. Więcej informacji oraz regulamin głosowania znajduje się na stronach: http://sloworoku.uw.edu.pl/ oraz http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 20 listopada 2020

Data ostatniej modyfikacji: 21 listopada 2020