Badania na koronawirusa – zapisz się i wykonaj bezpłatne testy

Pracownicy i doktoranci UW mogą wykonać bezpłatne badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Do tej pory zapisało się ponad 3100 osób, testy wykonało ponad 2900 z nich, a wyniki odebrało ok. 2830 osób*. Punkt pobrań otwarty będzie do 26 września.

Badania przeciwciał w celu identyfikacji osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, wykonuje Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych. Testy wykonywane są w dwóch klasach: IgM oraz IgG, metodą, która gwarantuje ponad 98,5% poprawność wyników. – W odróżnieniu od szybkich testów „kasetkowych” badanie w laboratorium charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, i jest jedynym rekomendowanym badaniem serologicznym – wyjaśnia dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

Badanie przeciwciał w klasie IgG powinno dać odpowiedź, czy osoba chorowała na COVID-19, a tym samym czy nabyła odporność. Obecność przeciwciał chroni od zakażenia, nie wiadomo jednak przez jak długi czas. Badanie przeciwciał IgM służy do identyfikacji osób, które zetknęły się z wirusem nie krócej niż w trakcie ostatnich 2-3 tygodni przed pobraniem surowicy. Jeśli w krwi wystąpią przeciwciała IgM, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent jest zarażony koronawirusem i może zarażać innych.

Jak wykonać testy?

Punkt pobrań znajduje się na Kampusie Ochota, w budynku Centrum Sportu i Rekreacji, w osobnym pomieszczeniu, z niezależnym wejściem. Do wykonania badania potrzebna jest próbka 2 ml krwi.

  • Kod rabatowy, który uprawnia pracowników i doktorantów UW do wykonania bezpłatnych badań, można pobrać ze strony covid.uw.edu.pl.
  • Po otrzymaniu kodu rabatowego należy zarejestrować zlecenie na badanie na stronie warsawgenomics.pl/badaniadlauw. Po prawidłowej rejestracji na podany adres mailowy zostanie wysłany link, który pozwoli na umówienie się na konkretną datę i godzinę pobrania.
  • Badania wykonywane będą w dni robocze od 29 czerwca do 26 września (włącznie) od godz. 8 do 18. Do punktu pobrań należy przyjść w maseczce ochronnej, zabrać dokument tożsamości oraz numer zlecenia badania, który zostanie wygenerowany w trakcie rejestracji. Nie trzeba być na czczo.
  • Wynik testu będzie dostępny w trakcie czterech dni na stronie: wyniki.warsawgenomics.pl.

 

🔊 Nagranie dla dziennikarzy dotyczące bezpłatnych testów dla pracowników i doktorantów UW >>

*Dane Warsaw Genomics, stan na 30 sierpnia.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 31 sierpnia 2020

Data ostatniej modyfikacji: 31 sierpnia 2020