Prorektor Jolanta Choińska-Mika w wywiadzie dla telewizji studenckiej

Studia historyczne oraz uniwersytecka kariera, ale również wyzwania związane z kształceniem, przed którymi obecnie stoi społeczność uczelni – to główne wątki poruszone w rozmowie z prof. Jolantą Choińską-Miką, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UW. Wywiad dostępny jest w kanałach telewizji studenckiej Uniwerek.tv.

– To jest sprawdzian. Mam nadzieję, że wszyscy wyjdziemy z tego nieco bardziej wzmocnieni, bardziej pokorni wobec sił natury – mówi o wywołanych pandemią nadzwyczajnych okolicznościach prof. Jolanta Choińska-Mika w wywiadzie udzielonym telewizji studenckiej Uniwerek.tv.

Początki na UW

Rozmowa z prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UW dotyczyła nie tylko obecnych wyzwań, przed jakimi stanął Uniwersytet, ale również wspomnień prof. Choińskiej-Miki związanych z okresem jej studiów historycznych i początkami pracy na Uniwersytecie.

– Byłam dojrzałym świadkiem wydarzeń, o których Państwo uczą się w podręcznikach historii. Studiowałam w okresie po 1976 roku. Samo przyjście na uniwersytet wiązało się z trudną sytuacją w kraju, związaną m.in. z wydarzeniami w Radomiu, blokadą informacyjną, cenzurą, niepokojami społecznymi – mówi prorektor Choińska-Mika i dodaje: – W warszawskim liceum im. Tadeusza Reytana miałam fantastycznego nauczyciela, pana profesora Wiesława Żurawskiego, który pokazał jak fascynującą, logiczną zagadką może być historia; jak wiele z tych rzeczy, których uczymy się na innych, ścisłych przedmiotach jest znakomitym narzędziem w uprawianiu historii. Wtedy poczułam, że, w zasadzie, politechnika, na którą chciałam iść na samym początku, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybrałam historię, trochę w nadziei, że pomoże mi to lepiej zrozumieć współczesny świat i się nie zawiodłam.

Wspominając okres studiów, prof. Choińska-Mika podkreśliła, że dużą rolę odegrało wielu wybitnych prowadzących w tym czasie zajęcia wykładowców, którzy przekazywali prawdę pomimo licznych ograniczeń w tym zakresie. – Miałam np. przedmiot Historia narodów Związku Radzieckiego. Był on wprowadzony jako ideologizujący. Dzięki temu, że miałam zajęcia z Leszkiem Jaśkiewiczem czy Pawłem Wieczorkiewiczem w ramach tego przedmiotu odbywały się pasjonujące zajęcia o Rosji, w tym tej najnowszej – mówi prof. Choińska-Mika.

Prorektor Choińska-Mika przedstawiła także kilka anegdot związanych m.in. z obowiązkowym Studium Wojskowym oraz pancerną szafą z cimeliami: – Jako studenci historii czuliśmy się w jakiś sposób wybrani, m.in. ze względu na konieczność posiadania specjalnego rewersu, by mieć dostęp do pancernej szafy z cimeliami, czyli zakazanymi książkami, którą była np. „Historia Polski” Władysława Pobóg-Malinowskiego.

Magia kampusu przy Krakowskim Przedmieściu

Postanowienie o związaniu się z Uniwersytetem przez prof. Choińską-Mikę związane jest też pośrednio z klimatem kampusu przy Krakowskim Przedmieściu. 

– Kiedy wchodzimy na kampus w maju, pierwsza rzecz, jaka się rzuca w oczy, to przepiękne magnolie i inne rośliny. Kiedy weszłam tu po maturze, a przed egzaminami wstępnymi, powiedziałam: ja chcę tu być. Krakowskie Przedmieście było gwarnym traktem. Czuło się, że wchodzi się do innego świata. Uwielbiam nasz kampus. Bardzo się cieszę, że mogłam tu spędzić właściwie całe życie – mówi prof. Choińska-Mika i dodaje: – Teraz, kiedy rzadziej tu jestem, jeszcze bardziej doceniam urodę i specyficzny klimat kampusu przy Krakowskim Przedmieściu – powiedziała prof. Choińska-Mika, zachęcając wszystkich do odwiedzenia tego miejsca.

Wyzwania związane z kształceniem

W rozmowie poruszono też bieżące wyzwania dotyczące studiowania w warunkach pandemii. Prorektor Choińska-Mika odniosła się do najnowszych regulacji uniwersyteckich dotyczących zmiany harmonogramu roku akademickiego, a w szczególności przeorganizowania letniej sesji egzaminacyjnej. By uczynić ją bardziej elastyczną i dostosowaną do potrzeb poszczególnych kierunków, podzielono ten okres na trzy bloki, trwające łącznie do 23 sierpnia.

Prof. Choińska-Mika odniosła się również do egzaminów w trybie zdalnym (w tym do obaw dotyczących ewentualnego zerwanego połączenia), a także możliwych rozwiązań związanych z egzaminami językowymi.

Prorektor Choińska-Mika zaprosiła także wszystkich zainteresowanych szczegółowymi kwestiami w tych sprawach do udziału w spotkaniu online, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 07 maja 2020

Data ostatniej modyfikacji: 07 maja 2020