Odkrycie młodego chemika może zelektryzować świat nauki

Antoni Lis – dopiero skończył liceum, a już doceniono go w międzynarodowym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Spośród 100 projektów, które były prezentowane na konkursie EUCYS, Antoni zajął trzecie miejsce, co świadczy o tym, że projekt był naprawdę dobry – mówi dr Magdalena Osial w TVP INFO. Antoni Lis wymyślił sposób na wykorzystanie nanocząsteczek tlenku żelaza w medycynie. Drobiny połączone z lekiem i pierwiastkiem promieniotwórczym mogą precyzyjnie niszczyć komórki nowotworowe. Można byłoby wstrzykiwać w konkretne miejsca, naprowadzać je magnetycznie – mówi Antoni Lis. Odkrycie młodego chemika może zelektryzować świat nauki. W dodatku młody naukowiec przyciąga sukcesy jak magnes.

Nastolatek spędził dziesiątki godzin w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z PAP podkreślił, że było to możliwe tylko dzięki jego udziałowi w stażu w ramach programu „Uniwersytet Młodego Chemika”. Jest to inicjatywa mająca na celu umożliwienie szybszego wejścia w świat nauki ponadprzeciętnie zdolnej młodzieży. Tam zainteresowała go nanotechnologia.

 

Materiał wideo:

https://teleexpress.tvp.pl/44495560/odkrycie-mlodego-chemika-moze-zelektryzowac-swiat-nauki?fbclid=IwAR2xJeKVERAP_mw7EJQRWCURfnKKnp3F7rQFYRU1hNnqy1FlCXStds8_nwo


Data publikacji: 23 września 2019

Data ostatniej modyfikacji: 23 września 2019