Wykład noblisty na UW 30.08.2019 FUW

Profesor Roald Hoffmann to wybitny specjalista w zakresie chemii teoretycznej, który za swój wkład w rozwój tej nauki otrzymał Nagrodę Nobla. 30 sierpnia badacz będzie gościem na UW, wygłaszając otwarty wykład podczas 19. European Symposium on Fluorine Chemistry na Wydziale Fizyki.

Organizowane co trzy lata Europejskie Sympozjum Chemii Fluoru poświęcone jest wymianie doświadczeń na temat badań materiałów i związków zawierających fluor. Jego uczestnikami są chemicy, fizycy, biochemicy oraz przedstawiciele biznesu z całego świata. Tegoroczna edycja odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 25-31 sierpnia.

Wydarzeniem zamykającym sympozjum będzie wykład gościa specjalnego, którym jest prof. Roald Hoffmann z amerykańskiego Cornell University. Ten urodzony w polskim Złoczowie badacz był wielokrotnie nagradzany za swój naukowy dorobek. W 1981 roku, wspólnie z Ken’ichi Fukui, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Jest autorem lub współautorem ok. 700 artykułów opublikowanych w wiodących czasopismach chemicznych. Obecnie pracuje na Cornell University w USA (ma status Frank H. T. Rhodes Professor of Humane Letters Emeritus w The Department of Chemistry&Chemical Biology).

Prof. Roald Hoffmann prowadzi też aktywną działalność popularyzatorską. Uczestniczył m.in. w produkcji telewizyjnego programu pt. „The World of Chemistry”. Napisał również wiele popularnonaukowych esejów i trzy książki. Realizuje się ponadto w poezji i dramatopisarstwie.

30 sierpnia wygłosi wykład pt. „Inverting ligand fields”. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty. Wykład odbędzie się w siedzibie Wydziału Fizyki UW (ul. L. Pasteura 5, s. 0.03/0.03a na parterze) w godz. 16.00-17.30. Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowe informacje dotyczące 19. Europejskiego Sympozjum Chemii Fluoru można znaleźć na stronie internetowej: f2019.uw.edu.pl.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 28 sierpnia 2019

Data ostatniej modyfikacji: 30 sierpnia 2019