16 marca 2019-panel interdyscyplinarny „ALICJA W KRAINIE NAUKI”

 

 

Serdecznie zapraszamy na DZIEŃ ODKRYWCÓW KAMPUSU OCHOTA Uniwersytetu Warszawskiego (DOKO’19) – wspólne przedsięwzięcie pięciu wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki – w sobotę 16 marca 2019 roku.

Startujemy o godz. 11:00 w budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5).

Poszukamy odpowiedzi na pytania Czy tablica Mendelejewa jest skończona? A co to w ogóle jest nieskończoność? Co kryje w środku kryształ, a co małż? Skąd wiadomo, że program komputerowy działa poprawnie? Co to jest ditizon? oraz na wiele innych.

Od dziekanów, studentów i pracowników UW będzie można uzyskać wszelkie informacje o studiowaniu na Kampusie.

Tegoroczne DOKO rozpoczniemy panelem interdyscyplinarnym Alicja w krainie nauki, potem zmierzymy się z matematyczno-przyrodniczym słownictwem na dyktandzie naukowym. Jak co roku, będzie można zwiedzić laboratoria, wysłuchać wykładów popularnonaukowych, wziąć udział w warsztatach i pokazach. Emocji dostarczą naukowe pokoje odkrywców, a zakończymy podwieczorkiem u szalonego kapelusznika, podczas którego obejrzymy reakcje chemiczne w całkowitych ciemnościach.

Na część zajęć obowiązują zapisy, które ruszą 1 marca.

Informacje o szczegółowym programie, zapisach na zajęcia i aktualnościach można znaleźć na stronie wydarzenia www.doko.mimuw.edu.pl oraz na facebook.com/DOKOUW

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl (w szczególności w sprawie zapisów grupowych).

 

ZAJĘCIA, KTÓRE PRZYGOTOWAŁ WYDZIAŁ CHEMII:

 

 • Małe jest wielkie, czyli Alicja w krainie nanotechnologii
Wykład

Co ma wspólnego karzeł i królicza łapa? Czemu Alicja ze świata nanotechnologii nie wróciła już taka sama? Jak najnowsze techniki zmieniają nasze codzienne życie? Czy „nano” może zaistnieć w „makro” świecie? Czym jest biomimetyzm? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie wyprawy do zaczarowanego świata nanotechnologii

Bez ograniczeń wiekowych | 14:15 – 15:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • Mikroplastik morski – bliskie spotkanie
Wykład

Odpadowe tworzywa sztuczne trafiają do mórz całego świata wielką falą. Tworzą wyspy, integrują się z organizmami morskimi. Jakie są tego przyczyny i konsekwencje? Czym jest mikroplastik i plastisfera? Zapraszam na odkrywczą wyprawę do świata fizykochemii polimerów, która zabierze nas aż za krąg polarny.

Bez ograniczeń wiekowych | 15:15 – 16:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • Dlaczego bańki mydlane są kolorowe?
Warsztat

Dlaczego bańki mydlane są kolorowe i co to ma wspólnego z jej grubością? Jak zmierzyć grubość baniek mydlanych i różnych wybranych warstw polimerowych? Do czego służy profilometr optyczny? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiesz się na naszych warsztatach. Zapraszamy!

Od 12 lat | 12:15 – 13:00, 13:15 – 14:00, 14:15 – 15:00 | Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101


 • Zagubiony włos Alicji? Czy aby na pewno? Mikroskop sił atomowych
Warsztat

Zapraszamy na szklaneczkę napoju pomniejszającego i podróż do mikroświata. Pomoże nam w tym mikroskop sił atomowych. Dowiecie się jak on działa, w czym może być pomocny dla naukowca i przede wszystkim zobaczymy jak działa. Kto wie, może uda nam się zobaczyć atomy!

Od 12 lat | 12:15 – 13:00, 13:15 – 14:00, 14:15 – 15:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • Czym jest krystalografia? Zajęcia w Laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego
Warsztat

Kto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!

Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach związanych z kryształami. Wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać (i spróbują je otrzymać) oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.

Od 15 lat | 13:15 – 14:00, 14:15 – 15:00 | Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101


 • Alicja w piaskownicy chemicznej
Warsztat

UWAGA! WARSZTAT JEST PRZEZNACZONY DLA DZIECI DO 12 LAT!

Wraz z dzieckiem, na salę wchodzi rodzic/opiekun prawny. Nie ma potrzeby rejestrować opiekuna.

Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego. Chemiczna piaskownica to także spotkanie popularyzujące chemię wśród najmłodszych. Adresatami są dzieci w wieku 5-8 lat. Podczas spotkania pokazujemy jak wykonać proste i zabawne doświadczenia chemiczne wykorzystując artykuły gospodarstwa domowego. Dzieci uczestniczące w zabawie same lub z niewielką pomocą opiekunów powtarzają wykonane przez prowadzących eksperymenty, dzielą się obserwacjami, wyciągają wnioski. Celem spotkania jest przede wszystkim dobra zabawa, poznawanie tajemnic otaczającego nas świata przez bezpośrednie uczestnictwo w doświadczeniach chemicznych, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi, a w szczególności chemią.

Bez ograniczeń wiekowych | 14:15 – 15:00, 15:15 – 16:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • W krainie chemii – reakcje na wyciągnięcie ręki
Warsztat

Warsztaty chemiczne przy stanowiskach, dzięki którym można własnymi rękami odbyć podróż do chemicznej krainy czarów.

Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa – gwarantowane!

Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

Od 12 lat | 14:15 – 15:00, 15:15 – 16:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • Znajdź różnice – izomery i izotopologi w komputerach
Warsztat

Generowanie widm w podczerwieni cząsteczek związków organicznych i nieorganicznych przy pomocy pakietu programów do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian z nakładką graficzną WebMO. Wykorzystanie wygenerowanych teoretycznie widm do identyfikacji izomerów i izotopologów.

Od 12 lat | 14:15 – 15:00, 15:15 – 16:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • Podwieczorek u Szalonego Kapelusznika – pokaz reakcji chemicznych w ciemnościach
Pokaz, Prowadzący: Szalony Kapelusznik

Szalony Kapelusznik, w imieniu własnym i swoich przyjaciół z Krainy Chemii, zaprasza na czarodziejski podwieczorek. Będziemy serwować jadalne światło, znikniemy Kota Dziwoląga, a na danie główne podamy płynny ogień. Jedną z przystawek będzie wszechznany koktajl luminescencyjny. Do wyboru będą też płonące drinki, a do znitrowanego ciasta celulozowego podamy tęczę na ciepło 🙂

Zapraszamy na pokaz reakcji chemicznych w całkowitych ciemnościach!

UWAGA! Jeżeli chcesz zapisać grupę powyżej 5 osób, zapisz się jednoosobowo, a nastepnie napisz do nas email (na adres mmichalec@chem.uw.edu.pl) z ilością miejsc które chcesz zarezerwować. Rezerwację grupową należy dodatkowo potwierdzić mailowo na 3 dni przed pokazem (najpóźniej w środę, 13 marca 2019 r.)

Bez ograniczeń wiekowych | 16:15 – 17:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1


 • Panel interdyscyplinarny ,,Alicja w krainie nauki”
Atrakcje, Prowadzący: Iwona Adamska, Anna Nowicka, Mikołaj Zapalski, Jan Chwedeńczuk, Piotr Chrząstowski-Wachtel

Zaproszeni paneliści poruszą ukryte w książce wątki naukowe. Dowiemy się jak matematyk przechodzi przez lustro i co by było, gdyby świat, do którego wpadła Alicja miał inną liczbę wymiarów niż 3. Czy jej kłopoty z pamięcią mogły zainspirować laureatów nagrody Nobla z medycyny do prac nad pamięcią przestrzenną? Geolog powie nam, czy można rosnąć i maleć na przemian, jak to robiła Alicja, a wraz z fizykiem odpowiemy na pytanie, czy gdy Czarny Król się obudzi to Alicja zniknie i co to ma wspólnego z mechaniką kwantową powstałą pół wieku po ponadczasowej książce dla dzieci.

Od 12 lat | 11:00 – 12:00 | Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5


 • Dyktando naukowe
Atrakcje

Dyktando naukowe, organizowane w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota 2019, ma na celu „z przymrużeniem oka” przybliżyć uczestnikom słownictwo z jakim zetknąć się można studiując na wydziałach ścisłych. Przy okazji sprawdzimy, kto może nazwać siebie prawdziwym „mistrzem mowy naukowej” i o nauce potrafi pisać bezbłędną polszczyzną. Dlatego trudne specjalistyczne słowa przeplatać się będą z pułapkami polskiej ortografii. Najlepsza praca zostanie nagrodzona:)

Bez ograniczeń wiekowych | 12:15 – 13:00 | Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5


Więcej informacji: www.doko.mimuw.edu.pl


Data publikacji: 08 marca 2019

Data ostatniej modyfikacji: 16 marca 2019