22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 9.06

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 9 czerwca br. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym odbędzie 22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Pikniku jest RUCH.

Pracownicy i Doktoranci naszego Wydziału zaprezentują pokazy ciekawej chemii skierowane do szerokiego grona publiczności. Numer naszego stanowiska A42.

Serdecznie zapraszamy.

Dr Katarzyna Pałka i Dr Elżbieta Winnicka – koordynatorzy Pikniku Naukowego


Atrakcje:

 • Światła drogowe – chemiczna sygnalizacja świetlna
  Czym barwi się medykamenty i komórki w laboratoriach? Co oznacza symbol E132 na opakowaniach produktów spożywczych? To indygokarmin. Będziemy prowadzić eksperymenty chemiczne i przekonamy się o jego barwnych możliwościach.
 • Reakcja Biełousowa–Żabotyńskiego
  Czym są okresowe oscylacje? Dowiemy się, prowadząc doświadczenia chemiczne. Przyjrzymy się reakcji Biełousowa–Żabotyńskiego, a w dostrzeżeniu zachodzących procesów pomogą nam zmieniające się kolory.
 • Mikrobiologiczne ogniwo
  Coraz więcej urządzeń potrzebuje prądu. Musimy więc wytwarzać coraz więcej energii. Czy pomoże nam w tym biologia? Przyjrzymy się działaniu mikrobiologicznych ogniw paliwowych, gdzie pozyskaniem energii zajmują się mikroorganizmy.
 • Superlepka ciecz
  Ciecz, która ma właściwości cieczy i ciała stałego. Mieszanie odpowiednich roztworów powoduje natychmiastową zmianę właściwości fizycznych. Oto czym jest nauka! Będziemy przeprowadzać eksperymenty i przyglądać się zadziwiającym efektom.
 • Błękitna butelka
  Czym jest redukcja i utlenianie barwnika? Przygotujemy butelkę z błękitnym płynem. My będziemy obserwować zachodzące w niej zmiany, a ekspert wytłumaczy nam, jak to wygląda z punktu widzenia chemii.
 • Zapachowe mydła
  Będziemy robić mydełka. Sami przygotujemy składniki, sami dobierzemy zapachy. Gotowe mydełka zabierzemy do domu.

 

Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl


Data publikacji: 07 czerwca 2018

Data ostatniej modyfikacji: 10 czerwca 2018