XXI Festiwal Nauki na Wydziale Chemii [RELACJA]
18 października 2017
Wyjazdowe stypendia naukowe przyznane
10 października 2017

Fundacja rozstrzygnęła piąty konkurs o wyjazdowe stypendium naukowe, które jest dodatkową ofertą dla laureatów programu MISTRZ. Stypendium może być przeznaczone na wyjazd typu sabbatical leave do prestiżowego zagranicznego ośrodka naukowego w celu prowadzenia pracy badawczej.

Stypendium w wysokości 5 900 USD miesięcznie otrzymała Prof. dr hab. Ewa Górecka (laureatka programu MISTRZ 2013) z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego na 6-miesięczny wyjazd do Lawrence Berkeley National Laboratory, w USA w celu realizacji projektu pt. „Soft matter with hierarchical structure resolved by x-ray studies”.

Każdy z wniosków w konkursie został oceniony przez co najmniej trzech recenzentów zagranicznych, którzy brali pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia naukowe kandydata oraz jego aktywność naukową w ostatnich pięciu latach, plan badawczy i prestiż ośrodka badawczego, w którym kandydat zamierza realizować badania.

Konkurs o wyjazdowe stypendia naukowe odbywa się raz w roku. W programie może być przyznanych do trzech stypendiów rocznie.

Więcej o programie: tutaj

Źródło: www.fnp.org.pl

Inauguracja Studiów „Kryminalistyka i Nauki Sądowe” [RELACJA]
06 października 2017

4 października 2017 r. w Centrum Nowych Technologii UW odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2017/2018.

O godz. 14.00 w Auli w budynku Centrum Nowych Technologii ślubowanie składali studenci kierunku „Kryminalistyka i Nauki Sądowe”.

Uroczystość ta była wyjątkowa, gdyż oznaczała rozpoczęcie nowych studiów kryminalistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, pierwszych tego typu interdyscyplinarnych studiów magisterskich w Polsce. Studia te są współprowadzone przez pięć wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Prawa i Administracji oraz Psychologii.

Wykład inauguracyjny pt. „Famous Cases Reviled” został wygłoszony przez światowej sławy kryminalistyka – prof. Henry C. Lee z University of New Haven, USA.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Po wykładzie odbył się poczęstunek, w czasie którego zaproszeni goście i studenci mogli porozmawiać z gościem honorowym prof. Henry C. Lee.

Prof. Henry C. Lee z dr Michałem Dobrowolskim – koordynatorem Studiów z ramienia Wydziału Chemii UW

Nagroda Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego

Polskie Towarzystwo Nukleoniczne przyznało nagrodę w konkursie za najlepsze prace dyplomowe absolwentowi Wydziału Chemii UW – Panu PAWŁOWI KARPOWICZOWI.

Nagroda 3° prace licencjackie/inżynierskie, pod kierunkiem: dr inż. Rafał Prokopowicz (NCBJ), dr Agnieszka Korgul (Wydział Fizyki UW).

Nagrodę wręczył dr Wojciech Głuszewski, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 [RELACJA]
05 października 2017

3 października na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się Inauguracja roku akademickiego 2017/2018.

O godz. 11.00 w Auli im. Wojciecha Świętosławskiego ślubowanie składali kandydaci na studia I stopnia.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością J. M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Marcin Pałys. Za stołem prezydialnym zasiedli: Dziekan Wydziału Chemii – dr hab. Andrzej Kudelski, prof UW, Prodziekan ds. studenckich – dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga, Prodziekan ds. finansów i rozwoju – dr hab. Zbigniew Rogulski, Prodziekan ds. naukowych i współpracy z zagranicą – prof. dr hab. Rafał Siciński, Kierownik Studiów Doktoranckich – prof. dr hab. Michał K. Cyrański, Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Ewa Bulska.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – Dziekani zaprzyjaźnionych Wydziałów i Jednostek UW oraz Dyrektorzy Instytutów Badawczych. Uroczystość uświetnił Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład Inauguracyjny pt. „Dlaczego warto studiować… chemię” wygłosił prof. dr hab. Karol Grela.

O godz. 15.00 w auli Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych odbyła się Inauguracja roku akademickiego studiów II i III stopnia. Uroczystość została zorganizowana wspólnie z Dyrekcją Centrum i Dziekanem Wydziału Biologii. Wykład Inauguracyjny zatytułowany “Nowe wyzwania-szczepionki XXI wieku” wygłosiła prof. dr hab. Elżbieta K. Jagusztyn-Krynicka.

Laureaci V konkursu MNiSW MOBILNOŚĆ PLUS
27 września 2017

Laureatami konkursu MOBILNOŚĆ PLUS zostali:

• mgr Paweł Dąbrowski-Tumański, nazwa instytucji zapraszającej: University of California Los Angeles, planowany okres uczestnictwa w programie: 24 miesiące,
  • mgr Grzegorz Szczepaniak, nazwa instytucji zapraszającej: Carnegie Mellon University, planowany okres uczestnictwa w programie: 24 miesiące.

Laureaci konkursu NCN MINIATURA 1

Naukowcy z Wydziału Chemii otrzymali dofinansowanie na badania od Narodowego Centrum Nauki w konkursie MINIATURA 1 ogłoszonego 15 grudnia 2016 r.

Laureatami konkursu MINIATURA 1 zostali:

• dr Matthew Merski, projekt pt.: „Badanie zmienności wiązań wodorowych w strukturach białkowych”, kwota finansowania: 49 995 zł,
  • dr Krzysztof Ziach, projekt pt.: „Hydrofobowe kryptandy jako receptory niepolarnych cząsteczek obojętnych”, kwota finansowania: 49 500 zł,
  • dr Joanna Daria Matraszek, projekt pt.: „Mezogeny bananowe jako organiczne półprzewodniki”, kwota finansowania: 40 700 zł,
  • dr Zuzanna Zofia Molęda, projekt pt.: „Butyrylocholinoesteraza jako matryca w syntezie własnych inhibitorów”, kwota finansowania: 46 200 zł.

[RELACJA] Spotkania z Ciekawą Chemią 2017
21 lipca 2017

W dniach od 24 maja do 14 czerwca 2017 r. odbyło się 13 „Spotkań z Ciekawą Chemią” przygotowanych, jak co roku, przez studentów i pracowników Laboratorium Dydaktyki Chemii, przy wsparciu chętnych doktorantów naszego Wydziału