[RELACJA]Spotkanie z Ciekawą Chemią-Dzień Dziecka w Laboratorium
19 czerwca 2017

W środę 31 maja 2017 r. w Laboratorium Dydaktyki Chemii – Budynek Radiochemii odbyło się Spotkanie z Ciekawą Chemią. Wydarzenie to przygotowywane jest corocznie przez studentów Wydziału Chemii, realizujących kurs dydaktyki chemii.

Podczas pokazów zaprezentowano wiele doświadczeń, m.in.:

• Potwór chemiczny
  • Ryczący miś
  • Żywa piana
  • Tornado chemiczne
  • Płonąca mąka
  • Płonący magnez
  • Superlepka ciecz
  • Chemiczne jojo
  • Ogród chemiczny
  • Kwiatki kobaltowe
  • Obrazy na mleku
  • Błękitna butelka
  • Tajemne pismo

Organizatorzy: dr Anna Czerwińska, dr Maria Pachulska i dr Sylwia Żołądek oraz doktoranci.

I miejsce w Grupie Kierunków Chemia
12 czerwca 2017

Źródło: www.perspektywy.pl

Studencka Sesja Plakatowa-otwarcie 30.05.2017
30 maja 2017

Dnia 30 maja 2017 roku (wtorek) odbyło się Otwarcie Studenckiej Sesji Plakatowej – Prezentacja Prac Magisterskich.

Na uroczystość przybyli: Dziekan – dr hab. Andrzej Kudelski, prof. UW, Prodziekan ds. studenckich – dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga, Prodziekan ds. naukowych i współpracy z zagranicą – prof. dr hab. Rafał Siciński, Kierownik Studiów Doktoranckich – prof. dr hab. Michał K. Cyrański, zaproszeni goście, pracownicy Wydziału, doktoranci oraz studenci.

Sesję otworzył Dziekan Wydziału – dr hab. Andrzej Kudelski, prof. UW.

Plakaty będą eksponowane do dnia 30 czerwca 2017 roku.

Organizatorką Sesji jest dr Katarzyna Pałka.

Prezentacje referatów posterowych będą się odbywały w następującym porządku:
wtorek 30.05.17 – Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, sala 118 od godz. 12.00
środa 31.05.17 – Zakład Chemii Organicznej i Technologii Chemicznej, sala 141 od godz. 11.30
czwartek 01.06.17 – Zakład Fizyki i Radiochemii oraz Chemii Teoretycznej i Krystalografii, sala 118 od godz. 12.00.

Stypendia START 2017 FNP przyznane
10 maja 2017

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki konkursu START,  w którym stypendia otrzymało 18 młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Laureaci Konkursu START 2017 z Wydziału Chemii UW:

Paweł Dąbrowski-Tumański

Piotr Połczyński

Kamil Strzelak

Marcin Ziemniak

Stypendia START FNP pomagają doktorantom i doktorom przed ukończeniem 30. roku życia w rozwijaniu ich kariery naukowej. Laureaci mogą przeznaczyć fundusze na dowolny cel.

W dwudziestej piątej edycji konkursu 18 osób z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało po 28 tys. zł. Stypendia będą wypłacane przez rok.

Podobnie jak w poprzednich latach również w tej edycji konkursu START trzy osoby z najlepszymi ocenami jury mogły liczyć na otrzymanie stypendium zwiększonego do 36 tys. zł. Podwyższone stypendium dostał Michał Jarucha z Wydziału Fizyki UW. Dwie pozostałe wyróżnione osoby to młodzi naukowcy z UAM w Poznaniu i UMK w Toruniu.

W tym roku do konkursu START zgłoszono 1152 wnioski, z czego 100 okazało się szczęśliwych dla ich autorów. 16 stypendiów zdobyli naukowcy z instytutów Polskiej Akademii Nauk, 14 – z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 7 – z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i 7 – z Uniwersytetu Wrocławskiego. Średnia wieku laureatów wyniosła 28 lat. 48% stypendystów ma stopień doktora.

Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone 10 maja, uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 27 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: www.uw.edu.pl, www.fnp.org.pl

[RELACJA] Dzień Otwarty UW
24 kwietnia 2017

W sobotę 22 kwietnia 2017 roku odbył się Dzień Otwarty UW. Na kampusie głównym UW zaprezentowały się wszystkie uczelniane wydziały i jednostki. Można było porozmawiać z wykładowcami i studentami, poznać zasady rekrutacji, pospacerować po zabytkowym kampusie, wziąć udział w konkursach i wygrać uniwersyteckie gadżety. Wydział Chemii UW również uczestniczył w wydarzeniu.

UW i PW otrzymały środki Unijne z PO Wiedza Edukacja Rozwój
24 lutego 2017

Program rozwoju kompetencji studentów wydziałów przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej

Nr projektu POWR.03.01.00-00-00-K376/16-00

Okres realizacji: 02.01.2017 – 31.12.2019

Wartość projektu: 1.524. 043,20 zł; w tym dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej: 1.284.463,61 zł

Wydział Chemii uzyskał wsparcie w pozyskaniu i poszerzeniu kompetencji zawodowych, społecznych oraz umiejętności pracy zespołowej oczekiwanych przez pracodawców dla 510 studentów ostatnich semestrów studiów stacjonarnych I i II stopnia kierunków Biologia, Biotechnologia, Ochrona środowiska Wydziału Biologii UW, kierunku Chemia Wydziału Chemii UW oraz kierunku Biotechnologia i Technologia Chemiczna Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, poprzez realizację programu zajęć dodatkowych, warsztatów, projektów i zajęć z pracodawcami.

Spis kursów oferowanych w ramach programu POWER

STUDENCI 4 I 5 SEMESTRU STUDIÓW I STOPNIA:

I. WARSZTATY

1. Zaawansowana statystyka (WCh UW)
  2. Dla osób uczestniczących w wykonywaniu procedur ze zwierzętami (WB UW)
  3. Walidacja Metod Pomiarowych (WCh UW)
  4. Język angielski branżowy „Biology, Chemistry & Engineering”

Warsztaty „miękkie”:

1. Relacje interpersonalne w praktyce
  2. Organizacja pracy i zarządzanie czasem
  3. Przewodzenie i zarządzanie zespołem
  4. Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych