Audycja z dr hab. Anną Pawlak (Polskie Radio)
18 lutego 2020

Naukowcy pracują nad stworzeniem „czapki niewidki” 

Celem konsorcjum „Ensemble 3” będzie opracowanie nowych materiałów fotonicznych o bardzo ciekawych właściwościach, do zastosowań między innymi w medycynie, optoelektronice, czy telekomunikacji.

Kierownik Zakładu Materiałów Funkcjonalnych ITME dr hab. Dorota Anna Pawlak (3P), wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Marcin Kraska (L), Dziekan Wydziału Chemii UW dr hab. Andrzej Kudelski, prof. ucz. (3L), podsekretarz stanu w MNiSW prof. dr hab. Grzegorz Wrochna (1P), sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Wojciech Murdzek (3P) podczas konferencji prasowej MNiSW i Sieci Badawczej „Łukasiewicz” nt. „Centrum Doskonałości ENSEMBLE3 – inauguracja projektu”, 13 bm. w Centrum Nowych Technologii UW w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik 13.01.2020

Profesor Dorota Pawlak tworzy między innymi metamateriały, które dają możliwość „ukrywania” obiektów – czynią je niewidzialnymi (fala elektromagnetyczna może zostać zakrzywiana tak, żeby ominąć otaczany obiekt i wrócić na dotychczasowy tor). Tak skonstruowane metamateriały – peleryny, czy „czapki niewidki” mogą być wykorzystane w wojsku do ochrony okrętów podwodnych, czy wozów bojowych. Zespół profesor Doroty Pawlak pracuje także nad materiałami plazmonicznymi, które można wykorzystać w informatyce.

Konsorcjum „Ensemble 3” tworzą poza polskimi placówkami badawczymi: Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych i Uniwersytetem Warszawskim, trzy czołowe placówki europejskie: Sapienza University of Rome (Włochy), Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy) oraz Cooperative Research Center nanoGUNE Consolider (Hiszpania). Na realizację projektu polska uczona otrzymała 30 mln euro (ponad 45 mln zł w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej-Międzynarodowe Agendy Badawcze, a oprócz tego środki z konkursu Teaming for Excellence, który jest realizowany ze środków programu ramowego UE Horyzont 2020 i z MNiSz).

W Programie 1 Polskiego Radia prof. Dorota Pawlak opowiada o szczegółach badań.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania: https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2457477,Naukowcy-pracuja-nad-stworzeniem-czapki-niewidki

 

Źródło: www.polskieradio.pl


Co wnieśli do nauki tegoroczni nobliści?
23 listopada 2019

Prof. Leonora Bużańska, Prof. Krzysztof Meissner i dr Bartosz Hamankiewicz opowiedzieli w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki o tegorocznych Nagrodach Nobla z medycyny, fizyki i chemii:

  • sylwetki noblistów i ich odkrycia
  • co zawdzięczamy badaniom uczonych
  • wielcy nieobecni tegorocznych nagród.

Nagroda Nobla z chemii

Dr Hamankiewicz mówił o Nagrodzie Nobla z chemii. John. B. Goodenough, M. Stanley Whitthingam oraz Akira Yoshino zostali docenieni za wkład w rozwój badań, którym zawdzięczamy baterie litowo-jonowe. Bez ich istnienia nie mógłby działać żaden współczesny smartfon czy laptop. Prelegent oprócz przedstawienia dokonań tegorocznych noblistów, opisał również sposób działania akumulatorów. Przypomniał także badania, które poprzedziły odkrycia Goodenugha, Whittinghama i Yoshino.

Link do audycji:

https://wszechnica.org.pl/wyklad/co-wniesli-do-nauki-tegoroczni-noblisci/?fbclid=IwAR0p_ZKXg71u7QBr5fub0HLlNuZkvUOD0Z4uVGXMUD2ordTElxhFuSMnIPI

 

Źródło : www.wszechnica.org.pl


Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana
10 października 2019

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana za badania nad bateriami litowo-jonowymi.

Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rewolucję, z której korzystamy wszyscy. Chodzi o baterie litowo-jonowe, które zasilają nasze telefony, komputery i samochody elektryczne. To właśnie dzięki tej baterii możemy być mobilni. Laureatami Nobla zostali trzej naukowcy John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino.

 

W „Faktach TVN” komentowali eksperci z Wydziału Chemii UW – prof. dr hab. Rafał Siciński i prof. dr hab. Paweł Kulesza.

 

Materiał wideo:

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/nagroda-nobla-2019-w-dziedzinie-chemii-za-rozwoj-baterii-litowo-jonowych,976066.html?fbclid=IwAR0X3VTAYRykHBphCgNpdhtC5CAfVrrzPiKZ6_A1bRuXmHC09sX9QyzArlg

 

Źródło: www.fakty.tvn24.pl


Odkrycie młodego chemika może zelektryzować świat nauki
23 września 2019

Antoni Lis – dopiero skończył liceum, a już doceniono go w międzynarodowym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Spośród 100 projektów, które były prezentowane na konkursie EUCYS, Antoni zajął trzecie miejsce, co świadczy o tym, że projekt był naprawdę dobry – mówi dr Magdalena Osial w TVP INFO. Antoni Lis wymyślił sposób na wykorzystanie nanocząsteczek tlenku żelaza w medycynie. Drobiny połączone z lekiem i pierwiastkiem promieniotwórczym mogą precyzyjnie niszczyć komórki nowotworowe. Można byłoby wstrzykiwać w konkretne miejsca, naprowadzać je magnetycznie – mówi Antoni Lis. Odkrycie młodego chemika może zelektryzować świat nauki. W dodatku młody naukowiec przyciąga sukcesy jak magnes.

Nastolatek spędził dziesiątki godzin w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z PAP podkreślił, że było to możliwe tylko dzięki jego udziałowi w stażu w ramach programu „Uniwersytet Młodego Chemika”. Jest to inicjatywa mająca na celu umożliwienie szybszego wejścia w świat nauki ponadprzeciętnie zdolnej młodzieży. Tam zainteresowała go nanotechnologia.

 

Materiał wideo:

https://teleexpress.tvp.pl/44495560/odkrycie-mlodego-chemika-moze-zelektryzowac-swiat-nauki?fbclid=IwAR2xJeKVERAP_mw7EJQRWCURfnKKnp3F7rQFYRU1hNnqy1FlCXStds8_nwo


Kandytat na lek do stosowania w bólu przewlekłym-materiały wideo
16 lipca 2019

Naukowcy z Wydziału Chemii UW i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie otrzymali związek wykazujący wielokrotnie silniejszy od morfiny efekt przeciwbólowy w modelu bólu neuropatycznego.

Ból neuropatyczny jest bólem przewlekłym rozwijającym się po uszkodzeniach układu nerwowego. Uszkodzenia mogą mieć różną przyczynę, począwszy od uszkodzeń mechanicznych (wypadki, operacje) po choroby metaboliczne (cukrzyca), nowotwory, półpasiec itp. Przyczyny rozwoju tego bólu są bardzo zróżnicowane, a leczenie bardzo trudne i niezadowalające. Poważnym utrudnieniem terapii bólu neuropatycznego jest osłabione działanie leków opioidowych (np. morfiny) w tym typie bólu. Dodatkowym problemem terapii bólu neuropatycznego są pojawiające się po wielokrotnym podaniu  leków stosowanych w terapii tego bólu objawy niepożądane, takie jak tolerancja, uzależnienie, efekty kardiotoksyczne, hamowanie perystaltyki jelit itp. Biorąc pod uwagę fakt, że ból neuropatyczny występuje u około 5% ludności EU i stale powiększa się ta grupa pacjentów ze względu na częstsze występowanie chorób cywilizacyjnych poszukiwanie nowych leków ma zasadnicze znaczenie.

Wieloletnie badania nad działaniem leków opioidowych oraz endogennych systemów opioidowych prowadzone przez zespół profesor Barbary Przewłockiej w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie wykazały między innymi, że w bólu neuropatycznym w odpowiedzi na uszkodzenie i wzrost aktywności endogennych systemów przeciwbólowych obserwuje się wzrost aktywności układów neuropeptydowych działających probólowo. Ta obserwacja była początkiem badań nad związkami hybrydowymi, działającymi na dwa cele receptorowe – jednym farmakoforem jest agonista opioidowy, a drugim antagonista wybranego systemu probólowego.

Strukturę tego typu związków hybrydowych opracował zespół chemików pod kierunkiem profesor Aleksandry Misickiej-Kęsik i dr Ewy Witkowskiej z Wydziału Chemii UW. Związki te stały się podstawą międzynarodowego zgłoszenia patentowego, a do dalszej komercjalizacji otrzymanych związków została powołana spółka „spin off” UW, Matariki Bioscience.  W ostatnim czasie spółka otrzymała na ten cel 12,6 mln zł dofinasowania ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działanie 1.1 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Materiały wideo:

  • „Substancja skuteczniejsza od morfiny” – Pytanie na śniadanie (12.07.2019)

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/43467502/substancja-skuteczniejsza-od-morfiny?fbclid=IwAR1v_NvvZWy69PndAYbyQgIOFMEvh1iB74EIg_Ehhhd9uF729lUs8b3AjSk

  • Telewizyjny Kurier Warszawski – TVP3 Warszawa (9.07.2019)

https://warszawa.tvp.pl/43427475/09072019


Co łączy ciekłe kryształy i japońskie nunczako? Prof. E. Górecka
24 stycznia 2019

Dnia 22 stycznia 2019 r. gościem Łukasza Badowskiego była prof. Ewa Górecka z Zakładu Chemii Teoretycznej i Strukturalnej Wydziału Chemii UW. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Link do audycji: https://www.rdc.pl/podcast/z-innej-planety-co-laczy-ciekle-krysztaly-i-japonskie-nunczako/

 

Źródło: www.rdc.pl


Wywiad z dr Moniką Koperską-Aksamit (Polskie Radio)
22 stycznia 2019

Wikipedia jest pełnoletnia, ale czy wiarygodna?

15 stycznia 2001 roku powstała Wikipedia, początkowo jedynie anglojęzyczna. Dziś ma 18 lat, a opracowania tematów serwuje w 300 językach świata. Czy jej wiarygodność też się poprawiła?

W zbiorach Wikipedii odnajdziemy dziś 400 milionów haseł, pracuje nad nimi tysiące osób. Początkowo była mocno niedoceniana i świat nauki wyśmiewał ją jako źródło informacji. – Pamiętam ze swoich studenckich czasów, że cytowanie Wikipedii było przekreślane przez wszystkich prowadzących. Nie była uznawana jako źródło – mówi dr Monika Koperska-Aksamit, z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii UW. – Dziś błędy w niej opublikowane są bardzo szybko wychwytywane. Pracuje nad tym ogromny kolektyw ludzi, który cały czas sprawdza i edytuje materiały – dodaje.

Dziś dobrą radą jest zaczynanie badań od Wikipedii, ale przejście od razu do linków i tam szukanie pogłębienia wiedzy – Monika Koperska-Aksamit

Gość Czwórki podkreśla to, co mówią sami autorzy internetowej encyklopedii, że „autorzy Wikipedii to nie jest grupa superekspertów, ale ludzi, którzy mogą mieć swoje opinie”. Rozmówczyni Patryka Kuniszewicza przywołuje amerykańskie badania z 2014 roku, dotyczące haseł w Wikipedii i ich porównanie z hasłami Encyklopedii Britannica, uważanej za najlepszą encyklopedię świata. Czy Wikipedia opatrzona jest większym błędem poznawczym niż Britannica? Jakie jest jej zaangażowanie polityczne? Czy jako wykładowca, Monika Koperska-Aksamit, swoich studentów cytujących Wikipedię odprawia z kwitkiem? I dlaczego w bibliotece Polskiego Radia, skąd nadawana była „Stacja Nauka” pachnie octem? O tym m.in. w nagraniu audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/2246316,Wikipedia-jest-pelnoletnia-ale-czy-wiarygodna


Wieczór odkrywców-Polskie Radio 24-wywiad z prof. K. Woźniakiem
19 grudnia 2018

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

– Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Krzysztof Woźniak jest laureatem konkursu TEAM-TECH Core Facility Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem są badania związane z wykorzystaniem zaawansowanej, ale dostępnej już aparatury naukowo-badawczej. Profesor Woźniak stworzy dzięki uzyskanym środkom „Platformę do badań krystalograficznych oraz biofizycznych wspomagających rozwój produktów leczniczych”.

–  Dzięki badaniom krystalograficznym na świecie udokładniono strukturę ok. półtora miliona związków i wyznaczono metodami neutronograficznymi ok. pięciu, sześciu tysięcy struktur. To jest cała nasza ludzka wiedza numeryczna na temat oddziaływań molekuł atomów – opowiada prof. Krzysztof Woźniak.

Gość audycji zaznacza, że ta wiedza jest podstawą m.in. medycyny i farmacji. – Opiera się na niej cały postęp, jaki odbywa się w nauce, dlatego dla dalszego rozwoju nauki jakość tej informacji jest czymś absolutnie kluczowym – dodaje. – Chcemy stworzyć takie możliwości, które pozwolą udokładniać białka, po to, żeby przenieść ich analizę na zupełnie inny, precyzyjniejszy poziom – mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

https://polskieradio24.pl/7/161/Artykul/2233644,Ludzie-nauki-krystalografia-w-poszukiwaniu-nowych-lekow


„Uniwersytet Młodego Chemika” Biłgoraj
16 listopada 2018

„Uniwersytet Młodego Chemika” realizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zawitał do Biłgoraja. To ogólnopolski projekt wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Program „Uniwersytet Młodego Chemika” to inicjatywa, mająca na celu umożliwienie szybszego wejścia w świat nauki ponadprzeciętnie zdolnej młodzieży. Program ten adresujemy do młodych entuzjastów chemii, do aktywnych uczestników teoretycznych i doświadczalnych kół chemicznych oraz licealistów pragnących związać swoją przyszłość  z  tą  dziedziną  nauki. W  ramach  tego  programu  oferujemy  uczniom  możliwość wykonania indywidualnych projektów naukowych, których tematy zostały przedłożone przez naszych pracowników naukowych i opisane w krótkiej i przystępnej formie. To nie jest stricte promowanie samej chemii, ale wyławianie i szlifowanie diamentów by stały się brylantami – przyznaje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Prodziekan ds. studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga.

 

"Uniwersytet młodego chemika"

"Uniwersytet młodego chemika" przyjechał do szkoły podstawowej nr 5

Opublikowany przez Biłgorajska Telewizja Kablowa Wtorek, 9 października 2018

 

Źródło-tekst: www.bilgoraj.com.pl

Źródło-materiał wideo: www.facebook.com/btkredakcja


Coraz więcej mikroplastiku w żywności! Co nam przez to grozi?
24 października 2018

„Onet Rano. #WIEM” o tym, skąd w produktach spożywczych znajduje się coraz więcej mikroplastiku i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie? Gośćmi Iwony były Ewa Chodkiewicz i dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga.