Seminarium Naukowe-Narodowy Instytut Leków 18.10.2018
15 października 2018

W imieniu Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych NIL, dr hab. Arkadiusza Szterka, prof. NIL, serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe, które odbędzie się w najbliższy czwartek, dnia 18 października br. (czwartek) o godz. 10:00, w siedzibie Instytutu przy ul. Chełmskiej 30/34 w Warszawie, w sali konferencyjnej na III piętrze (pok. 364).

Seminarium pt.: „Epidemiologia molekularna Pseudomonas spp. w Polsce” wygłosi: mgr Paweł Urbanowicz, reprezentujący Zakład Mikrobiologii Molekularnej Narodowego Instytutu Leków.


Strona o wdrażaniu nowej ustawy na UW
12 października 2018

1 października weszła w życie nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W jej wyniku uczelnie mają rok na uchwalenie nowych statutów.

Kształt Statutu UW zostanie wypracowany w toku wewnętrznych konsultacji, które rozpoczęły się już w ubiegłym roku akademickim. Wiadomości o ich przebiegu publikowane są w zakładce na stronie głównej uczelni: https://www.uw.edu.pl/uw-a-nowa-ustawa. Znajdują się tam informacje na temat spotkań otwartych dla społeczności akademickiej, pracy powołanych przez rektora think tanków, a także na temat prac toczących się w Senacie UW.

Każdy członek naszej społeczności akademickiej może zapoznać się z tymi materiałami i na bieżąco śledzić proces wypracowywania nowego Statutu UW. Na stronie internetowej naszej jednostki zostało zamieszczone stałe przekierowanie do zakładki: https://www.uw.edu.pl/uw-a-nowa-ustawa.

Ścieżka: Wydział —> UW a nowa ustawa


Wybory uzupełniające do Rady Wydziału Chemii UW 17.10.2018
11 października 2018

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału  Chemii UW
uprzejmie informuje, że
wybory uzupełniające

do Rady Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego
z grupy samodzielnych nauczycieli akademickich

odbędą się w dn. 17 października 2018 r. (środa), o godz. 14:00
w sali Starej Biblioteki.


Laureatka Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2018

Dr hab. Joanna Sułkowska została wyróżniona Nagrodą NCN za szczególne osiągnięcia naukowe dotyczące badań podstawowych. Dr hab. Sułkowska analizuje „zapętlenia” białek, które mogą mieć wpływ na chorobę Alzheimera, Parkinsona albo otyłość.

Ustanowione w 2013 roku wyróżnienie NCN przyznaje naukowcom przed ukończeniem 40. roku życia. Nagroda jest wręczana w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce; naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych.

W dziedzinie nauk o życiu nagrodę otrzymała dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii UW oraz Wydziału Chemii. Badaczka została doceniona za prace nad „zaplątanymi” białkami. Niewłaściwe działanie „zapętlonych białek” może prowadzić do różnych chorób cywilizacyjnych, a rozszyfrowanie ich tajemnic może przynieść przełom w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona czy też otyłości. Dr hab. Sułkowska specjalizuje się w biofizyce molekularnej i teoretycznej. Jej badania mają charakter interdyscyplinarny, w swojej pracy wykorzystuje metody fizyczne, matematyczne i biologiczne.

– Bardzo ważną rzeczą w mojej pracy jest umiejętność szerokiego patrzenia, nieprzywiązywania się do danej dziedziny: analizowania struktury białek nie tylko okiem fizyka, lecz także biorąc pod uwagę perspektywę biologa i chemika. Trzeba wyobrażać sobie rzeczy, których nie widać gołym okiem, choć one rzeczywiście istnieją – mówi dr hab. Sułkowska.

Pozostali Laureaci:
Laureat Nagrody NCN 2018 w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce – prof. Bartosz Brożek z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Laureat Nagrody NCN 2018 w naukach ścisłych i technicznych – dr hab. Piotr Sankowski z Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Kandydatów do nagrody wskazują naukowcy, m.in. byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący zespołów ekspertów NCN, laureaci nagrody z poprzednich lat, a także inni wybitni przedstawiciele świata nauki wskazani przez radę i dyrektora NCN. W tym roku do centrum wpłynęło 69 zgłoszeń.

Laureaci otrzymali po 50 tys. zł nagrody.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 10 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie.

 

 

 

Źródło: www.uw.edu.pl
Zdjęcia: www.ncn.gov.pl


Spotkanie networkingowe dla doktorantów w Sali Senatu UW
09 października 2018

Drodzy Doktoranci,
We wtorek 16 października inaugurujemy nowy cykl spotkań networkingowych dla doktorantów. Ponieważ wierzymy, że nic tak dobrze nie robi dla interdyscyplinarności badań i rozwoju naszych doktorantów jak wspólne wydarzenia, chcemy w trakcie wydarzeń poznawać wybitne, inspirujące osobistości związane z Uniwersytetem Warszawskim oraz ciekawe miejsca na UW, często z dala od naszych macierzystych jednostek.

Zaczynamy z rozmachem. O swojej karierze od doktoranta do rektora opowiedzą Pan Rektor prof. dr hab. Marcin Pałys oraz Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. UW dr hab. Jolanta Choińska-Mika. To niezwykłe spotkanie odbędzie się w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim. Choć to wszystko brzmi bardzo oficjalnie to pamiętajcie, że planujemy by było miło i raczej nieformalnie. Chodzi przede wszystkim o to byśmy się wszyscy lepiej poznali.

Plan spotkania:

18:00 – 18:30 Rejestracja i networking

18:30 – 18:45 Powitanie, informacje o projekcie

18:45 – 20:00 Wystąpienie gości oraz pytania od doktorantów

20:00 – 21:00 Networking

21:00 Zakończenie + After Party (TBA)

Ilość miejsc jest niestety ograniczona. Prosimy o zapisy poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://goo.gl/forms/RyHQWIwCP9pOQ7yQ2

Zapraszamy!
Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego

PS: Save the date: Kolejne wydarzenia 30 października i 14 listopada.


Spotkania z ciekawą chemią 2018 [RELACJA]

Pokazy Ciekawych Doświadczeń

W maju i czerwcu 2018 roku w Laboratorium Dydaktyki Chemii odbyło się 17 spotkań z ciekawą chemią dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i uczniów z gimnazjum i liceum. Zajęcia prowadzili studenci I roku studiów II stopnia, którzy realizują kurs dydaktyki chemii oraz doktoranci mgr Sylwia Berbeć, mgr Robert Dec, mgr Agata Krzak, mgr Joanna Macnar, mgr Kamila Pruszkowska, mgr Monika Wanat, mgr Anna Zep.

Uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnych pokazach dostosowanych do ich wieku oraz możliwości poznawczych. W zajęciach wzięło udział około 400 dzieci i młodzieży. Warsztaty odbywały się pod opieką dr Anny Czerwińskiej, dr Elżbiety Winnickiej oraz pani Elżbiety Lange.

Serwis zdjęciowy:


Bezpłatne warsztaty „Rodzice na Uniwersytecie” 16.10.2018 CNBCh

W imieniu zespołu projektowego Rodzice na Uniwersytecie (http://rodzice.partycypacyjny.uw.edu.pl/) wybranego w tegorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego UW zapraszamy pracowników administracyjnych, pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów na edycję jesienną trwających warsztatów. Projekt realizowany jest pod patronatem Prorektor ds. rozwoju UW prof. Anny Gizy-Poleszczuk.

Najbliższe warsztaty odbędą się 16 października w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW – serdecznie zapraszamy zwłaszcza osoby pracujące/studiujące na Kampusie Ochota i w jego okolicach.

Podczas warsztatów skupimy się na prawnych oraz psychologicznych aspektach bycia rodzicem, a także wspólnie zastanowimy się jak uczynić Uniwersytet miejscem bardziej przyjaznym rodzicom.

Zapisy i szczegółowe informacje pod adresem: http://rodzice.partycypacyjny.uw.edu.pl/zapisz-sie-na-wars…/

Serdecznie zachęcamy do udziału oraz przekazywania informacji o warsztatach osobom zainteresowanym. Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w warsztatach, a pragną podzielić się swoimi spostrzeżeniami zapraszamy do skorzystania z formularza on-line (http://rodzice.partycypacyjny.uw.edu.pl/podziel-sie-swoim-…/).


Projekt „Koroduj” – dr Magdalena Osial
06 października 2018
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 [RELACJA]
05 października 2018

2 października na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się Inauguracja roku akademickiego 2018/2019.

O godz. 9.00 w Auli im. Wojciecha Świętosławskiego ślubowanie składali kandydaci na studia I stopnia.

Za stołem prezydialnym zasiedli: Dziekan Wydziału Chemii – dr hab. Andrzej Kudelski, prof UW, Prodziekan ds. studenckich – dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga, Prodziekan ds. finansów i rozwoju – dr hab. Zbigniew Rogulski, Prodziekan ds. naukowych i współpracy z zagranicą – prof. dr hab. Rafał Siciński, Kierownik Studiów Doktoranckich – prof. dr hab. Michał K. Cyrański, Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Ewa Bulska.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – Dziekani zaprzyjaźnionych Wydziałów i Jednostek UW oraz Dyrektorzy Instytutów Badawczych. Uroczystość uświetnił Chór Warszawski przy Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna prowadzony przez Richarda Berkeleya.

Wykład Inauguracyjny pt. „Świat według chemii…” wygłosiła prof. dr hab. Ewa Bulska.

O godz. 15.00 w auli Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych odbyła się Inauguracja roku akademickiego studiów II i III stopnia. Uroczystość została zorganizowana wspólnie z Dyrekcją Centrum i Dziekanem Wydziału Biologii. Wykład Inauguracyjny zatytułowany “Molekularny mechanizm rozwoju cukrzycy a medycyna translacyjna-czyli jak badania podstawowe znajdują zastosowania kliniczne” wygłosiła prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń, Dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.


Program stypendialny Fundacji Kościuszkowskiej 2019/2020

Fundacja Kościuszkowska została założona w 1925 w Nowym Jorku. Jest jedną z najstarszych organizacji polonijnych, zajmujących się promowaniem naukowej i kulturalnej współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Od lat przyznaje stypendia wybitnym polskim naukowcom, którzy pragną studiować, prowadzić badania lub nauczać w Stanach Zjednoczonych.

Fundacja Kościuszkowska od roku założenia przyznaje środki na granty badawcze, badania oraz staże dydaktyczne w uniwersytetach i innych instytucjach kształcenia wyższego w USA.

Do końca października 2018 r. istnieje możliwość składania wniosków do programu stypendialnego Fundacji Kościuszkowskiej na rok akademicki 2019/20.

EXCHANGE PROGRAM TO THE UNITED STATES 2019-20

Więcej informacji na temat zasad ubiegania się o stypendium na stronie: https://www.thekf.org/kf/scholarships/about/

 

 

W 2019 roku z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, Fundacja Kościuszkowska przyzna także specjalną Centennial Award. Będzie to trzymiesięczne stypendium dla naukowców, którzy badają relacje polko-amerykańskie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Jego wysokość wyniesie 9 tys. USD.