Spotkanie online z prorektorem
21 września 2021

28 września o godz. 14.00 odbędzie się live z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Sławomirem Żółtkiem. Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie dotyczące m.in. organizacji kształcenia na UW w nowym roku akademickim oraz pomocy materialnej.

Studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą wziąć udział w spotkaniu online z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia. Live z prof. Sławomirem Żółtkiem będzie dotyczył zasad kształcenia w rozpoczynającym się 1 października nowym roku akademickim oraz spraw studenckich, w tym pomocy materialnej.

Do 24 września do godz. 20.00 osoby zainteresowane tematyką spotkania mogą przesłać prorektorowi pytania, za pomocą formularza >>. Podczas spotkania online prof. Sławomir Żółtek odpowie na wybrane zagadnienia.

Live w języku polskim odbędzie się 28 września o godz. 14.00 na profilu Uniwersytetu Warszawskiego na Facebooku.

Transmisja będzie dostępna również w języku angielskim na profilu UW na kanale YouTube.

 

Informacje o spotkaniu są również dostępne na profilu UW na Facebooku >>

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Wykład z ciekawej chemii 30.09.2021

W dniu 30.09.2021 (czwartek) o godzinie 16:00 dr Wiktor Lewandowski wygłosi wykład z ciekawej chemii pt. „Biomimika, czyli jak naśladować naturę?”

Wykład odbędzie się w formie zdalnej.

Link do spotkania: meet.google.com/bsy-gacj-gwm

Nie prowadzimy zapisów na wykład.

 

Serdecznie zapraszamy!


25. Festiwal Nauki na Wydziale Chemii UW
18 września 2021
Laureaci Medali na 63. Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Chemicznego

(więcej…)


Publikacja w Chemical Communications 2021

(więcej…)


Rozstrzygnięcie konkursu na studenta-stypendystę w projekcie OPUS 17 NCN

Rozstrzygnięcie konkursu na stypendium studenckie w projekcie badawczym OPUS 17 finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki „Bioanalityczny wgląd w życie populacji bakteryjnych – alternatywne podejście do monitorowania wzrostu mikrobiologicznego”.

Komisja Stypendialna po rozpatrzeniu nadesłanych wniosków przyznała stypendium, które otrzyma Pani Agnieszka Czajkowska.

Serdecznie gratulujemy!


Organizacja kształcenia na UW w roku akademickim 2021/2022
17 września 2021

(więcej…)


Dni adaptacyjne dla studentów I roku WCh UW

Absolwent Wydziału Chemii UW laureatem nagrody im. Stanisława Lema „Planeta Lem”
15 września 2021

Miło nam ogłosić, że laureatem wręczanej po raz pierwszy w historii nagrody im. Stanisława Lema „Planeta Lem” w kategorii kultura został Edwin Bendyk za bezkompromisowe angażowanie się w swojej działalności publicystycznej w sprawy cywilizacyjne, wpływ techniki na społeczeństwo oraz za głęboką i nieoczywistą ocenę świata.

Edwin Bendyk jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarzem i publicystą zajmującym się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, a także ekologią i rewolucją cyfrową. Jest kierownikiem Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN.

„Edwin Bendyk dla mnie jest człowiekiem, który daje mi poczucie bezpieczeństwa, że czytając go coś mogę wiedzieć o świecie, że to jest wiedza aktualna, a jednocześnie mieści się w humanistyce. Uważam, że Edwin Bendyk daje nam optymizm” – mówił podczas wtorkowej gali członek kapituły nagrody prof. Jerzy Bralczyk.

Laureat powiedział, że kiedy w młodości czytał „Cyberiadę” nie przypuszczał i nie marzył, że będzie kiedyś odbierał nagrodę inspirowaną twórczością Stanisława Lema. „Ta fascynacja Lemem przekształciła się w zarażenie +futurofilią+ – patrzeniem na przyszłość jako niekończącą się przygodę i zadanie” – mówił Bendyk.

 

Źródło: www.facebook.com/InstytutPolskaPrzyszlosciStanislawaLema/www.dzieje.pl


Druga edycja szkolenia „Czasopismo naukowe. Od pomysłu do publikacji”
14 września 2021

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na drugą edycję szkolenia organizowanego w ramach działania I.2.1, skierowanego do pracowników UW: redaktorów naczelnych czasopism naukowych, sekretarzy i członków redakcji, redaktorów prowadzących, a także do osób, które zamierzają założyć nowe czasopismo naukowe lub reaktywować periodyk, którego wydawanie zostało przerwane.

Celem szkolenia jest usystematyzowanie wiedzy o wydawaniu czasopisma naukowego, jak również przedstawienie sposobów rozwiązywania problemów wydawniczych.

Uczestnicy szkolenia poznają, czym powinni kierować się tworząc nowe czasopismo naukowe i jakie zalecenia muszą uwzględnić. Od wyboru dyscypliny / dyscyplin, tematyki i jej zakresu, rozpoznania konkurencji po częstotliwość ukazywania się, sposób finansowania, dystrybucję. Prześledzą jakich formalności należy dopełnić, by zarejestrować czasopismo, nadać numery ISSN, e-ISSN, DOI, ORCID. Zapoznają się z podstawami prawa autorskiego, rodzajami licencji Creative Commons, wyjaśnieniem pojęcia „domena publiczna” oraz z czynnikami wpływającymi na wybór rodzaju licencji.

Członkowie redakcji czasopism dowiedzą się, jak ważne dla upowszechnienia treści artykułów są jego konstrukcja, zamieszczone w nim informacje dotyczące autora i wydawcy, kompozycja abstraktu, wybór słów kluczowych, zapis bibliograficzny. Dlaczego nowoczesne czasopismo naukowe nie może istnieć bez dedykowanej mu strony internetowej, jak powinna wyglądać i jakie treści zawierać. Co to są bazy bibliometryczne i jakie trzeba spełnić warunki, by aplikować do baz wskazanych przez MNiSW – Scopus i Web of Science.

Szkolenie poprowadzi redaktor Dorota Dziedzic, która kieruje redakcją czasopism naukowych w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegóły szkolenia oraz zapisy

 

Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl